STUDIO teatrgaleria: Pięćdziesięciolecie STUDIO

Na rok 2022 przypada jubileusz, pięćdziesięciolecie STUDIO, jednej z najważniejszych warszawskich scen teatralnych. Artystycznych, a nie tylko teatralnych, bo STUDIO od zawsze odnosi się i twórczo rozwija awangardowy postulat przenikalności różnych dziedzin sztuki. Naczelną ideą STUDIO teatrgalerii jest tworzenie miejsca, które umożliwia swobodny dialog sztuk i związanych z nimi środowisk twórczych. Pięćdziesięciolecie to doskonała okazja, żeby zaprezentować wielokierunkową i polifoniczną działalność STUDIO i przyjrzeć się przyszłości tego miejsca.

Pięćdziesięciolecie STUDIO
Punktem wyjścia programu jubileuszu, którego obchody ze względu na luzujące się obostrzenia pandemiczne rozpoczynamy w kwietniu bieżącego roku – mówi Roman Osadnik, dyrektor teatru – jest z jednej strony niezwykle bogata historia STUDIO i ludzi, którzy to miejsce współtworzą, z drugiej pytanie o jego przyszłość. Dlatego w programie jubileuszowym obok artystycznych spotkań z aktorami STUDIO, znajdą Państwo propozycje przygotowane przez młode artystki-aktywistki z ruchu Extinction Rebellion, które z dzisiejszej perspektywy odczytują zawartość naszego archiwum i spuściznę Józefa Szajny, prezentacje prac w technologii VR oraz niezbędną, naszym zdaniem, refleksję nad formami teatru bliskiej przyszłości.

W programie obchodów znajdą się wydarzenia stricte teatralne (premiera spektaklu „Plath” (tytuł roboczy), inspirowanego życiem i twórczością Sylvii Plath, przygotowanego przez Katarzynę Kalwat (reżyseria), Agatę Adamiecką-Sitek (dramaturgia), Bożenę Keff (tekst) oraz dwudniowy Maraton Teatralny spektakli repertuarowych), ale także działania galeryjne (cykl „1:1 Kolekcja Studio” czyli prezentację najciekawszych dzieł z kolekcji Galerii Studio, pierwsze spotkanie wokół dzieła Grzegorza Kowalskiego poprowadzi Hanna Wróblewska oraz wystawę „Dekolonizacje”, kuratorowaną przez Dorotę Jarecką); edukacyjne (nocny spacer po teatrze „Podchody teatralne: poznaj teatr w procesie” oraz warsztaty dla dzieci „Pracownia Małego Teatru”) i muzyczne (maraton muzyczny Marcina Maseckiego, koncert Józefa Jakuba Orlińskiego, światowej sławy polskiego kontratenora oraz koncerty-performanse w ramach Ephemera Festival, interdyscyplinarnej odsłony międzynarodowego festiwalu UNSOUND, tegorocznego laureata Paszportu Polityki).

Obchody zakończą się w przyszłym sezonie. Ich finałem będą dwa spotkania. Pierwsze z nich zaplanowane na weekend 16-18 września będzie poświęcone patronowi teatru, Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. W rocznicę śmierci Witkacego odbędzie się rozmowa poświęcona kolażowym scenariuszom tworzonym na podstawie jego dramatów dla Studio przez dyrektorów artystycznych sceny Szajnę, Grzegorzewskiego i Korczakowską.

Drugie spotkanie na zakończenie roku jubileuszowego będzie poświęcone Józefowi Szajnie, prekursorowi nowoczesnego myślenia o instytucji kultury jako przestrzeni otwartej dla sztuk performatywnych, z okazji planowanej na koniec roku premiery książki Agnieszki Berlińskiej.

Sprawdź program jubileuszowy STUDIO.