STUDIO teatrgaleria: Nowy dramat Szczepana Twardocha na deskach teatru!

Roboczku, pōdź sam yno do ōpy, dej licko. Robert, powiedz księdzu wierszyk. Taki zdolny, ale leniwy. Panie Robercie, mistrzu, zapraszamy! Panie Robercie, czy to pan jest na tych zdjęciach? Czy pan jest pod wpływem narkotyków? A teraz przed państwem Robert Mamok, skandalista i prowokator! Panie Robercie, może pan coś powie po śląsku…? Robert, musisz mówić o swoich emocjach. Nie możesz się bać swoich emocji, Robert. Tato, jesteś tam? Tato! Robert, skurwysynu, jak mogłeś mi to zrobić? Robert, myślisz, że oni nas widzieli razem? Taki stary, a taki głupi. Tak bardzo się na panu zawiedliśmy, panie Robercie.

Szczepan Twardoch„Byk” na podstawie tekstu Szczepana Twardocha to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny autora bestsellerowych powieści m.in „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”. Bohaterem monodramu jest Robert Mamok (na scenie Robert Talarczyk), który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Wyreżyserowany przez Talarczyka i Twardocha obraz to opowieść o mężczyźnie w kryzysie, który mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą. Reżyserzy do współpracy zaprosili twórcę prestiżowych scenografii filmowych („Ida”, „Zimna Wojna”, „Jesteś bogiem”, „W ciemności”), Marcela Sławińskiego oraz kompozytora Aleksandra Nowaka, autora muzyki operowej m.in. do „ahat ilī – Siostra bogów” (libretto: Olga Tokarczuk), „Drach. Dramma per musica”, „Pokora. Dramma giocoso” (libretta: Szczepan Twardoch).

Szczepan Twardoch
Prapremiera sztuki „Byk” zaplanowana jest na 19 marca 2022 na Scenie Malarnia w STUDIO teatrgalerii w Warszawie. Spektakl jest produkcją STUDIO w koprodukcji z Fundacją Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i w partnerstwie z Teatrem Korez. Monodram zostanie pokazany w dniach 26-27 marca w Katowicach, 22-24 kwietnia w Krakowie oraz w maju przed wrocławską publicznością.

„Byk” ukaże się w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego 13 kwietnia 2022.

„BYK”
Prapremiera: 19 marca 2022 o 19:00 (sobota), STUDIO teatrgaleria, Warszawa
TEKST: Szczepan Twardoch
REŻYSERIA: Robert Talarczyk/Szczepan Twardoch
SCENOGRAFIA: Marcel Sławiński
MUZYKA: Aleksander Nowak
OBSADA: Robert Talarczyk

Kolejne terminy:
20-24 marca 2022, 2-3 kwietnia 2022 STUDIO teatrgaleria, Warszawa
26-27 marca 2022, Teatr Korez, Katowice
22-24 kwietnia 2022, Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
maj 2022: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław

STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa
www.teatrstudio.pl 

Aby być na bieżąco śledź naszą zakładkę ART.