Streetwear w sercu Śląska - SWAG SHOW 2015

Tegoroczna edycja targów mody niezależnej SWAG SHOW Silesia zapowiada się bardzo ciekawie. Kolejna edycja targów odbędzie się 9 maja w Międzynarodowych centrum Kongresowym w Katowicach. Targi odbywające się w samym sercu Śląska skoncentrowane są  na  szeroko pojętym streetwearze i miejskim stylu. Patronem imprezy jest serwis Pakamera – największa platforma zrzeszająca alternatywnych projektantów i niezależnych artystów w Polsce. Zadaliśmy Kubie Pawlikowi – głównemu organizatorowi, parę interesujących nas pytań.  Zapraszamy na targi!

 

Skąd pomysł na targi?

Pomysł na targi pojawił się bardzo spontanicznie. Pamiętam, że byliśmy wtedy z ekipą na romantycznej kolacji w Macu. Klasyczna burza mózgów. Od słowa do słowa.

 Jaki jest ich cel?

Celem targów jest promocja Katowic, jako jednego z najlepiej ubranych miast w Polsce. Jesteśmy o tym szczerze przekonani, że to właśnie Katowice, wraz z Warszawą, mają najlepiej ubraną „ulicę”.

Czym różnicie się od innych wydarzeń tego typu? 

Myślę, że przede wszystkim klimatem. Swag Show od zawsze kojarzony jest z szeroko pojętą ulicą. Co prawda, nie ulicą z pierwszych kawałków Zip Squadu (pozdro!), ale zdecydowanie bliżej nam do hip-hop’u, streetwear’u i miejskiego designu niż do high fashion.

Swag czyli styl, lans – w jaki sposób rozumiecie to słowo? 

Szczerze? Powód zawarcia słowa Swag w nazwie targów jest bardziej prozaiczny niż może się wydawać. Nie ma w tym większej ideologi, byliśmy na takim etapie, że kupno Jordanów Black Cement, było swag, koncert A$ap Rockiego również, jaraliśmy się tym bardzo. Co do samej definicji i etymologi słowa swag, było już to tyle razy wyjaśniane, przez różnych ludzi, że nie chcę już po raz kolejny zanudzać tym waszych czytelników.

Jak wygląda zainteresowanie modą streetwearową na Śląsku?

Początkowo targi miał być stricte streetwearowe. Marki powstawały, jak grzyby po deszczu. Niestety, równie szybko, większość z nich upadła, a na ich miejsce nie pojawili się nowi „gracze”, których asorytyment byłby większy niż 2 t-shirty. Niezależna moda w Polsce, poszła w stronę casualu i ekodesignu. Koncepcja targów przez to zmieniła się na bardziej zróżnicowaną i otwartą. Teraz na naszych targach możesz spotkać wystawców od biżuterii przez ubranka dziecięce, aż po klasyczny streetwear.

Cz Śląsk wyróżnia się pod względem sposobu ubierania się od innych regionów Polski?

Śląsk jest bardzo streetwearowym regionem. Jak przyjedziesz do Katowic w sobotę, zrobimy mały eksperyment. Przejdziemy się Mariacką (reprezentacyjna ulica Katowic) i będziesz patrzeć ludziom na buty! Mogę się założyć, że zobaczysz więcej sneakersów niż na Chmielnej (śmiech).

Więcej szczegółów: https://www.facebook.com/events/1423848604584257/

Rozmawiała: Natalia Baran /example.pl

Zdjęcia: swagshow