Sposoby na filc we wnętrzu

Filc jest materiałem, który przez długi czas był niedoceniany. Popularny w sztuce ludowej, do łask wrócił całkiem niedawno. Filc zyskuje coraz większą popularność w świecie designu i mody. Z tego pięknego, plastycznego materiału powstają prawdziwe designerskie perełki. Poznajcie go bliżej, bo naprawdę warto!

Filc jest wyrobem włókienniczym otrzymywanym w procesie spilśniania, zwanego również filcowaniem. Zabieg ten polega na prasowaniu i walcowaniu włókien pochodzenia zwierzęcego w celu otrzymania zbitego, zwartego materiału. Istniej kilka rodzajów tego materiału, między innymi tzw. filc bity i filc tkany. W przypadku tego pierwszego oprócz spilśniania stosuje się często tzw. igłowanie. Polega ona na przebijaniu specjalnymi igłami, przeciąganiu włókien, dzięki czemu filc jest bardziej wytrzymały. Materiał ten posiada długą historię – był pierwszym wyrobem włókienniczym jaki tworzono.

Jest materiałem trwałym, przyjemnym w dotyku i estetycznym. Można stworzyć z niego biżuterię, jak na przykład zabawne broszki, jak i większe dodatki, jak  torebkifilcowe koszykitorby czy etui na laptopa. Wybór akcesoriów do wystroju wnętrza jest szeroki. Znajdziemy tu dywany ażurowe, geometryczne, do pokoju dziecięcego, kolorowe, plecione lub o ciekawej fakturze. Szary filc świetnie odnajdzie się we wnętrzach o minimalistycznym, skandynawskim charakterze. Posiada szlachetny, stonowany styl, jedyny w swoim rodzaju. Panele ścienne ozdobią ścianę w oryginalny sposób, tworząc ciekawą alternatywę dla zwykłej tapety. Filc świetnie się do tego nadaje, gdyż posiada właściwości wygłuszające. Meble nim obite są przyjemne w dotyku, z tego tez względu idealnie nadają się w przypadku foteli, krzeseł, puf i kanap. Filc może przybierać zaskakujące czasem formy – doniczki czy zegara na ścianę. W salonie ciekawie zaprezentują się plecione, pojemne kosze, w których możemy przechowywać dziecięce zabawki lub prasę.

 

Źródło: pinterest