Spektakl „The Employees” Łukasza Twarkowskiego pierwszą premierą STUDIO w 2023 roku.

Pierwszą zaplanowaną premierą STUDIO w roku 2023 jest spektakl Łukasza Twarkowskiego „The Employees” (premiera: 21 stycznia 2023) oparty na powieści współczesnej duńskiej autorki, Olgi Ravn, który zabierze publiczność w kosmiczną podróż ze społecznością skolonizowaną przez biurokrację i antyludzkie zarządzanie, poszukującą istoty humanizmu.

Spektakl „The Employees”„The Employees” Twarkowskiego w adaptacji Joanny Bednarczyk, podobnie jak wiele jego wcześniejszych realizacji, opiera się tradycyjnemu rozumieniu teatralności  i sprawi, że widzowie staną  się częścią dystopijnego świata, a nie tylko jego obserwatorami. W książce Ravn Ziemia uległa zagładzie. Historia opowiadana jest przy pomocy fragmentarycznych sprawozdań załogi statku. Relacje zaczynają się i urywają w — wydawałoby się — przypadkowych momentach i dotyczą codziennej rutyny. Spektakl po raz pierwszy w Warszawie Twarkowski tworzy ze scenografem Fabienem Lédé, kostiumografką Svenją Gassen, muzykiem Lubomirem Grzelakiem, za światło odpowiada Bartosz Nalazek, natomiast za  video, Jakub Lech. Na Dużej Scenie im. Józefa Szajny zobaczymy: Dominikę Biernat, Daniela Dobosza, Maję Pankiewicz, Sonię Roszczuk, Pawła Smagałę i Roba Wasiewicza. Premiera odbędzie się 21 stycznia 2023, godz. 19:00 (sobota), kolejne spektakle: 22, 26 – 29 stycznia, 23 – 26 lutego, 23 – 26 marca, 20 – 23 kwietnia). W niedzielę, 22 lutego STUDIO zaprasza na polską premierę książki Olgi Ravn „Podobni do ludzi” i spotkanie z tłumaczką Wydawnictwa DRIADA,  Bogusławą Sochańską.

 W repertuarze STUDIO:
• monodram „Byk” Szczepana Twardocha (tekst i reżyseria) i Roberta Talarczyka (reżyseria i obsada). Dwóch znakomitych Ślązaków przez pryzmat pojedynczego bohatera opowiada o zmaganiu z niejednolitą tożsamością klasową i etniczną. Spektakl w styczniu będzie można zobaczyć w Warszawie (10 – 11 stycznia), w Łodzi (12 stycznia) i  Katowicach (18 stycznia),
• spektakl o dziedzictwie, o genach, o rodzinie, rodowodzie, długach, przypadkach, losie i przeznaczeniu „Oda do radości” według koncepcji Wojtka Pustoły i Wojtka Ziemilskiego z gościnnym udziałem Anny Dzieduszyckiej (14 – 15 stycznia),
• transmisja w ramach cyklu The Met: Live in HD 2022–2023 porywającego dramatu Umberto Giordana „Fedora” w reż. Davida McVicara z Sonyą Yonchevą w tytułowej roli, której towarzyszy uwielbiany przez melomanów, tenor Piotr Beczała i polski baryton Artur Ruciński (14 stycznia). Prelekcję przed pokazem poprowadzi autor licznych publikacji muzycznych, Aleksander Laskowski,
• kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny spektakl familijny „Wyspa Jadłonomia” zrealizowany przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską we współpracy z Janem Czaplińskim o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji przez teatr (24 – 25 stycznia),
• kameralna przypowieść o wyzysku ludzi i planety „Raj. Potop” w reż. Grzegorza Jaremki na podstawie przekraczającej wszelkie granice gatunkowe „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka (28 – 29 stycznia).

The EmployeesW programie działań towarzyszących spektaklom przygotowanych przez Dział Edukacji znajdą się: performatywne warsztaty „Dzikie ciała” z Martą Ziółek i Daisy Cutter (9 stycznia, godz. 18:00) oraz  warsztaty dla kobiet w pracy z ciałem, oddechem i dotykiem „Uwalnianie ciała” z Martą Ziółek (23, 30 stycznia, godz. 18:00). Dział Edukacji zaprasza wszystkie seniorki i seniorów  na oprowadzanie po zakamarkach teatru z okazji Dnia Babci i Dziadka i rozmowy o historii STUDIO (23 stycznia, godz. 12:00). Z początkiem roku wracają również spotkania międzypokoleniowej Lotnej Ekipy Teatralnej (24 stycznia, godz. 16:30). Na zakończenie miesiąca teatr namawia na łapanie balansu  w ramach „Treningu uważności” (28 stycznia, godz. 18:00).

Wystawę „Kim jest Janina Węgrzynowska?” (kuratorka: Paulina Olszewska) w Galerii STUDIO (wernisaż: 16 stycznia, godz. 19:00) zapoczątkował znajdujący się w Kolekcji Galerii Studio „Obraz szaro-pomarańczowy” autorstwa Janiny Węgrzynowskiej (1930–2010) z 1979 roku. W ramach przygotowań do wystawy kolekcji w 2021 kuratorka zainteresowała się op-artową kompozycją oraz jej autorką, na której temat odnaleźć można było tylko strzępy informacji. Opowieść w Galerii STUDIO o Janinie Węgrzynowskiej i jej sztuce polega między innymi na zainicjowaniu dialogu ze współczesnymi artystkami i artystami. Kuratorka zaprosiła do współpracy osoby pochodzące z różnych środowisk i działających w odmiennych dziedzinach sztuki. Na wystawie zobaczymy prace: Agaty Bogackiej w formie malarskiego dialogu z Janiną Węgrzynowską; Jenny Brockmann zainteresowanej pracą laserową pokazywanej w Galerii Studio w 2005 roku; austriackiej artystki Dagmar Schürrer przełożone op-artowe trójwymiarowe kompozycje Węgrzynowskiej na język rzeczywistości rozszerzonej (AR); Agnieszki Grodzińskiej skupiającej się na sposobach tworzenia iluzji optycznej i procesie powstawania dzieła sztuki; Ludomira Franczaka jako projekt z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” (2016); Marcina Dymitra w formie skomponowanej warstwy dźwiękowej przy okazji współpracy z Franczakiem w ramach spektaklu; Magdaleny Franczak korzystającej z pamiętników Węgrzynowskiej, połączy jej doświadczenia w pracowni z praktykami rytualnymi i przetworzy w formę ceramicznej instalacji. Wystawę będzie można zobaczyć w STUDIO do 12 marca 2023, a następnie w siedzibie współorganizatora, Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy od 23 marca do 21 maja 2023.

Galeria STUDIO i redakcja magazynu „SZUM” zaprasza na  spotkanie „W interesie myszy. Krytyka artystyczna w postkrytycznych czasach”, które poprowadzi Piotr Kosiewski, a gośćmi będą: Agata Pyzik, Karol Sienkiewicz i Aleksy Wójtowicz (30 stycznia, godz. 18:00).

Nie rezygnuj z kultury z powodów ekonomicznych. Obecnie na każdy spektakl przeznaczono 10% miejsc do sprzedaży w ramach akcji „Płać ile możesz”. Najniższa możliwa kwota wynosi 15 złotych. W każdym miesiącu na dwa wybrane spektakle wszystkie miejsca są dostępne w cenie 25 zł ramach akcji „STUDIO za 25”. Bilety na spektakle i wydarzenia do czerwca 2023 dostępne w kasie teatru oraz online: teatrstudio.pl/pl/repertuar. Ponadto STUDIO udostępnia pulę biletów dla osób z Ukrainy za symboliczną złotówkę na wszystkie repertuarowe spektakle i wystawy w galerii. Bilety można nabyć w kasie biletowej za okazaniem dokumentu potwierdzającego narodowość.

STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa
www.teatrstudio.pl

Aby być na bieżąco koniecznie śledź naszą zakładkę ART.