Czy litera może być transwestytą? Ile jest wschodu w dzisiejszym Wschodzie, i czy na Manhattanie jest jeszcze miejsce na mistykę? Na te i wiele innych pytań odpowie grupa Slavs and Tatars w cyklu wykładów performatywnych, towarzyszących wystawie „Usta usta” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Otwarcie wystawy odbędzie się  25 listopada o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Odczytywanie, słuchanie i działanie to trzy metody twórcze grupy Slavs and Tatars, które prezentowane są na wystawie „Usta usta”. Dla artystów szczególnie istotne jest przywrócenie czytaniu zbiorowego charakteru, który był podstawą tej praktyki społecznej przez całe wieki.  Podczas swoich wykładów performatywnych Slavs and Tatars dogłębnie choć czasami przewrotnie odczytują zjawiska z różnych kultur oraz stwarzają okazję do wsłuchania się w treści międzykulturowego tłumaczenia. Pierwszy wykład, zatytułowany „The Tranny Tease”, odbędzie się 26 listopada 2016 r. w Sali Kolebkowej w Laboratorium o godzinie 17:00. Jego tematem będzie litera i jej moc sprawcza. Lenin uważał, że rewolucja Wschodu zaczyna się od latynizacji (lub romanizacji) wszystkich alfabetów używanych przez muzułmanów zamieszkujących terytorium ZSRR. Zwycięskim pochodom imperiów zawsze towarzyszył zwycięski pochód alfabetów. „The Tranny Tease” jest próbą zbadania potencjału, jaki niesie transliteracja i potraktowanie jej jako narzędzie oporu.
8 grudnia o godzinie 18:00 w Instytucie Kultury Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 Slavs and Tatars wystąpią z drugim wykładem programu: „I Utter Other”. Tematem wykładu będzie słowiański orientalizm w Imperium Rosyjskim i wczesnym Związku Radzieckim, oraz jego niemieckie źródła i kwestia wschodniej tożsamości.
Wystawę Slavs and Tatars „Usta usta” można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 25 listopada 2016 r. do 19 lutego 2017 r. Następnie będzie prezentowana w Teheranie (w kwietniu), w SALT Galata w Istambule (w czerwcu), w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie (we wrześniu) oraz w Albertinum w Dreźnie (w listopadzie).

Program wydarzeń towarzyszących wystawie Slavs and Tatars „Usta usta”:
26 listopada 2016
Oprowadzanie Slavs and Tatars po wystawie (w jez. angielskim) – godz. 15.00
Slavs and Tatars: wykład performatywny  „The Tranny Tease” – godz. 17.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski   (Sala Kolebkowa, budynek Laboratorium)
1 grudnia 2016
Oprowadzanie kuratora wystawy – godz. 18.00 w ramach cyklu „Sztuka z perspektywy”
8 grudnia 2016
Slavs and Tatars: wykład performatywny „I Utter Other” – godz. 18.00
Instytut Kultury Polskiej (Krakowskie Przedmieście 26/28)
18 lutego 2017
Slavs and Tatars: wykład performatywy „AL-ISNAD lub kajdany, w które możemy wierzyć”– godz. 17.00, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Sala Kolebkowa, budynek Laboratorium)

Slavs and Tatars / „Usta usta”
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa
wernisaż: 25 listopada 2016 r., g. 19:00
wystawa: 25.11.2016 – 19.02.2017

Kurator: Jarosław Lubiak
Więcej informacji na stronie:
http://csw.art.pl/