Siedem wystaw sztuki na świecie które warto zobaczyć

Od malarstwa średniowiecznego do pop-artu: rok 2020 zapowiada się niezwykle ekscytująco dla wszystkich miłośników sztuki. Wybór atrakcji turystycznych proponowanych przez galerie i muzea jest niebywale zróżnicowany i adresowany do szerokiej rzeszy odbiorców o rozmaitych gustach. Propozycje są tym bardziej godne uwagi, że wiele eksponatów to prawdziwe perełki prezentowane po raz pierwszy, a niekiedy jedyny.

Rok 2020 ma do zaoferowania coś dla każdego konesera sztuki: oferta artystyczna 2020 roku jest naprawdę bogata, a jakość wszystkich wystaw zadowoli nawet tych najbardziej wymagających. Trudno będzie dokonać wyboru spośród tak szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych. Może niezwykłe wystawy choć zainspirują do krótkiego wypadu na weekend? Przyjrzyjmy się dokładniej, co na nas czeka.

1. Van Eyck: Rewolucja Optyczna
Jedną z najbardziej wyjątkowych wystaw w 2020 roku będzie wydarzenie przygotowane przez Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie poświęcone mistrzowi Janowi van Eyckowi. Van Eyck (ok. 1390 – 1441) był malarzem, którego twórczość górowała nad innymi, współczesnymi mu dziełami malarskimi. „Optyczna rewolucja” odnosi się do wyjątkowej umiejętności obserwacyjnej artysty, która w połączeniu z wiedzą naukową i techniką przeniosła malarstwo zachodnie na inny poziom. Na całym świecie zachowało się tylko dwadzieścia obrazów Van Eycka, a wystawa prezentuje aż dziewięć jego głównych dzieł. Obrazy te będą pokazane w towarzystwie prac studyjnych artysty, kopii zaginionych obrazów i około setki arcydzieł innych malarzy z drugiej połowy średniowiecza. Ten imponujący zbiór dzieł sztuki obejmuje także osiem odrestaurowanych paneli zewnętrznych „Adoracji Mistycznego Baranka”, czyli Ołtarza Gandawskiego, które nigdy wcześniej nie były pokazywane na żadnej wystawie. Co ciekawe, panele z niezwykłego poliptyku z katedry św. Bawona w Gandawie nigdy więcej nie opuszczą katedry po 2020 r. To jedyna okazja, by je zobaczyć.

Gandawa, Muzeum Sztuk Pięknych; od 1 lutego do 30 kwietnia. Bilety dostępne na stronie muzeum; dorośli: ok 100 PLN, zniżki dla młodzieży szkolnej; dzieci poniżej 6. roku życia i osoby z niepełnosprawnością – wstęp wolny. Opcja z autoprzewodnikiem: ok. 100 zł przez platformę Musement.​

2. Rembrandt i portret amsterdamski 1590–1670
Po raz pierwszy w Hiszpanii, w Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie, odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Rembrandta jako portrecisty, a zatem w dziedzinie, w której ten XVII – wieczny holenderski malarz wzniósł się na najwyższy poziom artystycznych możliwości. Oprócz około czterdziestu portretów tego malarza na wystawie będzie można podziwiać prace współczesnych mu innych artystów tzw. Złotego Wieku w niderlandzkiej sztuce, z których część nigdy nie była pokazywana w Europie. Ta interesująca wystawa pozwoli miłośnikom Rembrandta odkryć różnorodność i wyjątkowy kunszt portretów stworzonych przez holenderskiego geniusza, a także poznać ciekawe historie przedstawianych postaci.

Madryt, Muzeum Thyssen-Bornemisza; od 18 lutego do 24 maja. Bilety do kupienia na stronie muzeum; cena: 40 – 55 PLN, wejście bezpłatne dla nauczycieli, bezrobotnych i młodzieży poniżej 18 roku życia.

3. Picasso – Rodin
Muzeum Picassa i Muzeum Rodina w Paryżu zgromadziły materiały na wyjątkową wystawę prezentującą prace dwóch doskonale znanych, modernistycznych artystów, w której można prześledzić nieoczekiwaną zbieżność procesów twórczych malarzy. Wystawa będzie prezentowana
w obu instytucjach jednocześnie. W Muzeum Rodina przedstawione zostaną prace ukazujące artystyczne podejścia twórców do zilustrowania otaczającej rzeczywistości. W Muzeum Picassa natomiast można będzie podejrzeć bardziej intymną sferę warsztatu malarzy – sferę twórczości
w zaciszu ich pracowni malarskich oraz zobaczyć powstałe tam dzieła.

wystawa sztuki

turyści oglądają obraz Picassa

Paryż, Muzeum Picassa i Muzeum Rodina; od 15 września 2020 r. do 14 marca 2021 r. Bilety będą dostępne na stronie Muzeum Picassa.

4. W pogoni za modą – kolekcja Sandy Schreier
Sandy Schreier to amerykańska historyk mody i kolekcjonerka odzieży, która może się poszczycić prywatnym zbiorem liczącym ponad 15 000 elementów garderoby. Nie wszyscy wiedzą, że była pionierem kolekcjonerstwa w tej dziedzinie, a przez 50 lat udało jej się zgromadzić jedną
z najwspanialszych kolekcji mody w Ameryce. Obejmuje ona m.in. trzy stroje Valentino należące do Jacqueline Kennedy Onassis, kombinezon Yves Saint Laurenta noszony przez Claudię Cardinale w filmie „Różowa pantera” z 1964 r. oraz minispódniczkę Roberto Rojas ze srebrnej siatki, noszoną przez Twiggy na zdjęciu Richarda Avedona z 1967 r. Miłośnicy mody i designu nie mogą przegapić tej wspaniałej wystawy francuskiego i amerykańskiego haute couture i prêt-à-porter w Metropolitan Museum of Art, na której można znaleźć nie tylko przepiękne stroje i akcesoria ale także ilustracje
z 1908 roku.

Nowy Jork, Metropolitan Museum of Art; do 17 majaBilety obejmujące wstęp do trzech oddziałów MET dostępne na stronie muzeum; cena ok. 100 PLN dla osób dorosłych, zniżki dla seniorów powyżej 65. roku życia i studentów, dla dzieci poniżej 12 lat wstęp wolny. Bilet ważny rok od daty zakupu. Bilety do kupienia także na platformie Musement.

5. Charlie Chaplin: Kiedy sztuka spotyka się z filmem
Luwr Abu Dhabi, symbol stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest zarówno niesamowitym cudem architektury, jak i siedzibą słynnych kolekcji sztuki. To właśnie tutaj będzie można zobaczyć wystawę, która analizuje związek między filmografią Charliego Chaplina a twórczością różnych awangardowych artystów, takich jak Marc Chagall, Fernand Léger i Frantisek Kupka, którzy byli odpowiedzialni za kształtowanie się głównych nurtów sztuki nowoczesnej: konstruktywizmu, surrealizmu i dadaizmu. Około 100 obrazów, rysunków, rzeźb, fotografii i scen filmowych pokaże związek między Chaplinem a znaczącymi zmianami, do których doszło w sztuce w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Nie tylko dla amatorów niemego filmu.

Luwr Abu Zabi; od 15 kwietnia do 11 lipca 2020 r.Bilety dostępne na stronie muzeum i platformie Musement w cenie ok. 60 zł. zniżki dla seniorów powyżej 65 roku życia, nauczycieli, młodzieży szkolnej; dzieci poniżej 13 lat wstęp wolny.

6. Andy Warhol
Po raz pierwszy od 20 lat słynna galeria Tate Modern w Londynie zaprezentuje swoją pierwszą retrospekcję jednej z największych ikon sztuki nowoczesnej: Andy’ego Warhola. Ta wystawa, znana ze swoich popowych kreacji Marilyn Monroe, Coca-Coli i puszek z zupą Campbell, przedstawia także dzieła artysty, które nigdy wcześniej nie były prezentowane w Wielkiej Brytanii. I po raz pierwszy od trzydziestu lat będziemy mogli podziwiać dwadzieścia pięć portretów z serii obrazów „Ladies and Gentlemen”, które prezentują sylwetki czarnoskórych i latynoskich drag queens i transseksualnych kobiet. Na wystawie będzie można także zobaczyć instalacje artysty o nazwie Silver Clouds i doświadczyć psychodelicznych multimediów.

wystawa sztuki

Campbell Soup

Londyn,Tate Modern; od 12 marca do 6 września 2020 r.Bilety do kupienia na stronie muzeum: 100 PLN dorośli, zniżki dla seniorów powyżej 60 roku życia, studentów, bezrobotnych i osób z niepełnosprawnością; dla dzieci poniżej 12 roku życia wstęp wolny.

7. Leonardo da Vinci w Luwrze
Na rok 2019 r. przypadła 500. rocznica śmierci jednego z największych geniuszy ludzkości: Leonarda da Vinci. Artysta zmarł we Francji, a w Luwrze znajduje się najwięcej jego dzieł. Aby upamiętnić tak ważną datę, muzeum przygotowało retrospekcję jego twórczości i na tę okazję sprowadzono wiele innych prac Leonarda do Francji z Europy i Stanów Zjednoczonych. Wśród zgromadzonych dzieł nie brakuje najdroższego obrazu świata malowanego na płótnie – „Salvatora Mundi”, który na co dzień znajduje się w rękach prywatnego kolekcjonera. Na specjalnie przygotowanej wystawie można zobaczyć także najbardziej znane obrazy mistrza, czyli: „Madonnę w Grocie”, „La Belle Ferronière”, „Monę Lisę”, „Jana Chrzciciela” i „Świętą Annę Samotrzecią”. Mimo, że bilety na wystawę nie są już dostępne, to pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego miłośnika sztuki.

Paryż, Luwr; do 24 lutego

Muzea i galerie na całym świecie mają wiele do zaoferowania i tylko od nas zależy, na co się zdecydujemy. W czasach, w których konsumpcjonizm dominuje w niemal każdej sferze życia, może lepiej zacząć kolekcjonować wrażenia, doświadczenia i przeżycia. Wyprawa na choć jedną wspomnianą wystawę jest świetnym pomysłem. Tak na dobry początek.