Siatka centylowa – czym jest i do czego służy?

Każdy, kto zostaje rodzicem po raz pierwszy, ma szereg wątpliwości, czy jego dziecko rozwija się prawidłowo względem rówieśników. Wsparciem w odpowiedzeniu sobie na to pytanie jest narzędzie zwane siatką centylową.

Siatka centylowa

Siatka centylowa – co to takiego?

Siatka centylowa pozwala określić, czy masa ciała dziecka jest prawidłowa w odniesieniu do statystycznej wagi maluchów w tym samym wieku. Ważne jest to, aby stosować siatkę centylową inną dla dziewczynek i inną dla chłopców. Ci drudzy bowiem z natury rzeczy charakteryzują się wyższą masą urodzeniową i wyższą wagą. Siatki centylowe stanowią efekt informacji gromadzonych przez wiele lat. Posługują się nimi lekarze pediatrzy, pielęgniarki, położne, ale też rodzice.

W jaki sposób prawidłowo korzystać z siatki centylowej?

Dzięki siatce centylowej łatwo jest dość precyzyjnie określić, czy pociecha rozwija się prawidłowo, czy też można w jego przypadku mówić o niedowadze bądź nadwadze czy też niedoborach wzrostu. Na siatkę nanosi się dane na temat masy i długości ciała dziecka, a także informacje o obwodzie jego głowy. Siatka centylowa dostępna jest w internecie, a także na końcu książeczki zdrowia dziecka.

Jakie korzyści płyną z korzystania z siatki centylowej?

Siatka pozwala na zbadanie, czy przyrost masy ciała noworodka mieści się w normie, czy też nie. W okresie niemowlęcym, czyli bardzo intensywnego rozwoju malucha, wiedza na temat jego wagi jest bardzo istotna. Nie inaczej jest w późniejszych okresach życia, zwłaszcza mając na uwadze rosnący z każdym rokiem problem nadwagi i otyłości wśród najmłodszych. Są one przyczynami wielu innych chorób i dolegliwości, które mogą mieć przewlekły charakter i towarzyszyć dziecku przez wiele lat.

Waga i wzrost a wiek dziecka

Warto mieć na uwadze, że tempo wzrostu poszczególnych osobników może być skorelowany z cechami indywidualnymi. Spore znaczenie ma tu genetyka, ale też warunki rozwoju, jakie dziecku stworzyli najbliżsi. Odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna zdecydowanie mają wpływ na utrzymanie odpowiedniej do wieku i płci masy ciała. W okresie przedszkolnym i szkolnym widać różnice wzrostowe pomiędzy dziećmi bardzo wyraźnie. Dziewczynki są zazwyczaj szczuplejsze i niższe w porównaniu ze szkolnymi kolegami, choć okres dojrzewania może rozpoczynać się u nich szybciej, a co za tym idzie – widoczne gołym okiem zmiany fizyczne.

Okresowe zapiski dotyczące wzrostu i wagi dziecka – czy warto je sporządzać?

Rodzice zdecydowanie powinni prowadzić choćby podstawowe zapiski dotyczące tego, jakiego wzrostu i wagi jest dziecko w danym okresie. Pozwoli to łatwiej wychwycić ewentualne nieprawidłowości z nimi związane i szybciej zareagować, gdy zadziałoby się coś niepokojącego. Optymalna jest sytuacja, w której rozwój dziecka przebiega w sposób harmonijny i systematyczny, choć skoki rozwojowe nie powinny być od razu powodem do niepokoju. Jeśli obserwacja dziecka budzi u rodzica pewne wątpliwości, warto udać się do lekarza pediatry i skonsultować z nim swoje obawy. Dzięki badaniom na pewno szybko okaże się, czy powody do zmartwień były słuszne.