Salvador Dali miałby dziś 111 lat. Mimo, że żył i tworzył w poprzednim stuleciu jego prace i tok myślenia zadziwiają współczesnych innowacyjnością i niesłabnącą awangardą. Talenty Dalego mnożyły się. Wziął on nawet udział w filmie Alfreda Hitchcocka, by potem samemu eksperymentować z kinematografią. Zajmował się również projektowaniem biżuterii oraz odzieży dla Coco Chanel, rzeźbił w brązie i w krysztale, tworzył libretta i scenografie do baletów. Przedstawiamy sylwetkę wyklętego surrealisty. 

Dali swoją przygodę ze sztuką rozpoczął już w dzieciństwie a jego pierwszym nauczycielem był przyjaciel Picassa: Romanow Pichotow. W prawdzie studiował później w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie, ale został z niej wydalony i nigdy nie podszedł do egzaminów końcowych. Uważał, bowiem że jest lepiej wykwalifikowany niż osoby, które miałyby go egzaminować. Mimo początkowej współpracy i zachwytu Dalego nad Picassem stwierdził on, że jeden jego obraz jest wart więcej niż wszystkie obrazy Pabla. W trakcie pobytu w Paryżu związał się z grupą surrealistów. Ten nurt w sztuce bazował na teorii filozoficznej psychoanalizy Freuda.

Największy wpływ na Dalego miał związek z jego żoną Galą. Była ona rosyjską imigrantką, starszą od niego o 10 lat. Stała się jego towarzyszką, muzą, miłością, mecenasem, modelką, opiekowała się również finansami artysty. A było i czym, ponieważ od czasów wystaw w Nowym Jorku jego obrazy stały się pożądane wśród elit. Inni twórcy nadali mu nawet przydomek Avida Dollars – chciwy na dolary. Talenty Dalego mnożyły się. Wziął on nawet udział w filmie Alfreda Hitchcocka, by potem samemu eksperymentować z kinematografią. Zajmował się również projektowaniem biżuterii oraz odzieży dla Coco Chanel, rzeźbił w brązie i w krysztale, tworzył libretta i scenografie do baletów. 10 czerwca 1982 roku zmarła jego ukochana Gala. Po tym wydarzeniu Dalí namalował jedyny i ostatni obraz Jaskółczy ogon. Schorowany, zmarł 23 stycznia 1989 roku. W 2008 roku odlew rzeźby Profil czasu wykonanej na podstawie obrazu został z inicjatywy Leszka Czarneckiego zakupiony za prawie 3 miliony dolarów przez spółkę LC Corp i umieszczony w Arkadach Wrocławskich.

Dali wymykał się z klasyfikacji a sam mówił o sobie: jedyna różnica pomiędzy mną a szaleńcem jest taka, że ja nie jestem szalony.

 

Źródło: redlist, Wikipedia.