Lato. Czas wakacyjnego odpoczynku, spotkań na łonie natury. Reguła ta nie dotyczy wyłącznie dorosłych, zwłaszcza dzieci potrafią całe ciepłe dni spędzać na świeżym powietrzu. I obojętnie, czy to wyprawa w góry, wypoczynek nad morzem czy lato w mieście, świeże powietrze służy każdemu! Ruch i aktywność to żywioły dynamicznych dzieciaków, zatem pozwólmy im szaleć do woli… ale z głową.

Funny child standing upside down on sandy beach. Happy kid playing outdoor. Girl having fun on summer vacation. Active healthy lifestyle concept
1 / 1

Opieka nad dzieckiem nie ogranicza się bowiem do tego, by spoglądać na nie znad ciekawej gazety czy książki, ale to przede wszystkim prowadzenie dziecka przez świat i troska o jego bezpieczeństwo. Troska ta powinna być wzmocniona zwłaszcza w okresie wakacyjnych upałów. Dbanie o zdrowie przebywającego na świeżym powietrzu maluszka to nasz (rodziców, opiekunów, niań) obowiązek. Pamiętajmy więc o tym, by podczas radosnej zabawy na placu zabaw czy przyjemnych spacerów, nawet w zacienionym miejscu, nasze dziecko miało na głowie czapkę lub kapelusz. Uchroni to je przed przegrzaniem, a nawet ryzykiem udaru. Istotną funkcję pełni także systematyczne nawadnianie organizmu.Podsuwajmy naszym dzieciom czystą wodę (lub taką z owocami wzbogacającymi smak) co jakiś czas. Niech sięganie po napój stanie się nawykiem, nie tylko w porze letniej. W upalne dni dziecko nie powinno przebywać na pełnym słońcu w godzinach od 11 do 16, a na wszystkich spacerach i wyjściach na zewnątrz powinno mieć posmarowane ciało balsamem z filtrem przeciwsłonecznym (50+). Delikatna i znacznie cieńsza od dorosłej skóra dziecięca jest dużo bardziej narażona na poparzenia, odparzenia i uczulenia.

Aktywni zawodowo rodzice, którzy korzystają w dużych ośrodkach miejskich z pomocy niań, powinni uzgodnić z osobą pilnującą dziecko, jak długi czas może ono przebywać na zewnątrz i w jakich godzinach. Przykładowo niania w Warszawie ma bardzo duże pole do popisu. Klubów dziecięcych, rozmaitych placów zabaw, na których dzieci mogą szaleć do woli, jest bardzo wiele. Warto korzystać z dobrodziejstw dużego miasta, by czas spędzany na świeżym powietrzu przez nasze dzieci był także w jakimś stopniu produktywny. Propozycji jest mnóstwo. Począwszy od aktywności typowo sportowej, ruchowej: berek, zabawa w chowanego, gra w piłkę z innymi dziećmi pomoże zbudować relacje, a przy tym będzie okazją do radosnego dziecięcego szaleństwa. Także spacery, wycieczki rowerowe czy na hulajnodze są przez dzieci uwielbiane. Zabawa w podchody lub po prostu czas spędzony na placu zabaw doskonale dotleni dziecko, sprawi, że będzie dobrze spało przez całą noc, rozbudzi apetyt, dostarczy dużo witaminy D. Ruch na świeżym powietrzu to doskonała okazja, by dziecko stawało się kreatywne, szukało nowych pomysłów, rozwiązań trudnych sytuacji, by rozwijało się na każdym polu. Wpajanie od młodości znaczenia aktywności fizycznej z pewnością zaprocentuje w przyszłości, a oderwanie się od tabletów, telefonów i komputerów będzie miało same plusy.

Przykład idzie z góry i niedaleko pada jabłko od jabłoni. Aktywni rodzice to aktywne dziecko. Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, wspólne wycieczki, aktywność sportowa zadziała na dziecko najbardziej motywująco i sprawi, że rodzinny czas będzie przyjemny  relaksujący dla wszystkich. Smutkiem napawają ostatnie badania stwierdzające, że tradycja wspólnego rodzinnego spacerowania zanika. To przecież, między innymi ruch, nawet ten najmniej męczący, sprawia,że jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Doskonałym sposobem do zachęcenia dziecka do aktywności fizycznej jest wcześniejsze wspólne przygotowanie zabawek w domu. Wspólne stworzenie latawca, łuku czy malowanie piłki z pewnością wzmoże apetyt na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.  Zapracowani rodzice, którzy czas dla swoich pociech mają dopiero wieczorem, powinni nakłonić opiekunki swoich dzieci, nianie do właśnie takiej codziennej aktywności na zewnątrz. Opiekunka do dziecka w Warszawie to posada, na którą jest niesamowicie duży popyt. Rodzice z dużych miast chętnie korzystają z pomocy fachowców zarówno na stałe, jak i dorywczo, w sytuacjach awaryjnych. Jeżeli szukasz profesjonalistów, osób kompetentnych i zaufanych sprawdź oferty znajdujące się na stronie www.niania.pl.