Rolety dzień noc – czy są dobrym pomysłem?

Rolety dzień noc to idealny pomysł na stworzenie efektownej oprawy okien w domu lub mieszkaniu. Wśród Klientów sklepów z roletami właśnie ten typ cieszy się stale rosnącą popularnością. Dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się zasadzie działania tego typu rolet i omówić szerzej ich największe zalety.

Na jakie rodzaje dzielimy rolety dzień noc?

Rolety dzień i noc to specyficzne osłony na okna, które są uszyte z tkanin w charakterystyczne pasy. Rolety tego typu mogą nieco przypominać żaluzje. Stanowią połączenie poziomych pasów tkaniny i przezroczystej siateczki. Stosując tego typu rolety, możemy w dużo większym stopniu rozproszyć światło wpadające do pomieszczenia. Poszczególne rodzaje rolet dzień noc mogą różnić się konstrukcją i sposobem montażu. Wyróżniamy zatem rolety klasyczne oraz modele w wersji mini. Rolety dzień noc są także montowane w specjalnej kasecie.

Za najbardziej uniwersalne uważane są rolety dzień noc w wersji mini. Są one regulowane z użyciem specjalnej żyłki. Co najważniejsze ten typ pasuje w zasadzie do każdego rodzaju okien. Jedynym wyjątkiem mogą być okna o dużej szerokości oraz te, które mają zamontowane wywietrzniki. Przy oknach z nawietrznikami możemy dodać przedłużane haczyki, aby roleta była umiejscowiona zaraz pod nawietrznikiem.

Klasyczny typ rolet sprawdza się w przypadku okien o dużej powierzchni, których nie otwieramy zbyt często. Montowane są one pod sufitem lub nad wnęką okienną. Cechą charakterystyczną klasycznych rolet dzień noc jest grubsza rurka do regulacji i większe uchwyty.

Rolety schowane w kasecie uważane są za najbardziej stylowe. Z tego względu powszechnie wykorzystuje się je we wnętrzach o charakterze dekoracyjnym. Kolejnym atutem tego typu rolet jest relatywnie prosty montaż – rolety w kasecie są przyklejane (kaseta przestrzenna) lub przykręcane (kaseta płaska).

Rolety dzień noc mogą występować w wielu innych wariantach różniących się konstrukcją, sposobem montażu oraz wyglądem. Najczęściej spotykane są rolety dwukolorowe lub jednokolorowe w dwóch odcieniach. Nieco rzadsze są modele trójkolorowe. W sklepach z roletami spotykamy także modele z nadrukowanym wzorem oraz rolety rzymskie wykonane z tkaniny typu dzień noc.

Jak funkcjonują rolety dzień noc?

Rolety dzień noc spełniają nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także pozwalają płynnie regulować ilość światła, jaka wpada do pomieszczenia. Duża popularność tego rozwiązania jest spowodowana jego uniwersalnością. Łączy ono w sobie cechy rolet i żaluzji. Omawiane rolety pozwalają skutecznie odciąć się od świata zewnętrznego. Jednocześnie pozwalają na obserwację otoczenia domu. Rolety dzień noc umożliwiają dostosowanie zaciemnienia w pomieszczeniu do indywidualnych potrzeb. Pozwalają na to poziome pasy materiału, z których zbudowane są rolety. Dzięki systemowi regulacji można zupełnie zaciemnić pomieszczenie, stworzyć półmrok lub rozświetlić je naturalnym światłem słonecznym.

Rolety dzień noc to stylowe rozwiązanie, które świetnie sprawdza się we współczesnych wnętrzach. Prosta budowa, funkcjonalność i efektowny wygląd pozwalają dopasować je niemalże do każdej aranżacji.