ROJST to film modowy Kuby Kossaka, który powstał we współpracy z Collegium Artis – pracownią sztuk wizualnych, wyprodukowany przez Kubę  i studio fotograficzne Pin Up. Zdjęcia do filmu były kręcone w trakcie trwającego cztery dni warsztatu z powstawania krótkiej formy filmowej dla marki odzieżowej IMA MAD. Inspiracją do filmu była legenda: Noc  Kupały, a w ubraniach duetu polskich projektantów wystąpiła Justyna Suwała.

Historia filmowa jest tłem dla języka mody. Plan zdjęciowy został zorganizowany w Krasnogrudzie k. Sejn tuż przy granicy polsko-litewskiej  nad brzegiem jeziora Hołny. „Wybór lokacji filmowej był nieprzypadkowy – kręciliśmy w regionie,  gdzie słowiańskie wierzenia są ciągle żywe. Właśnie obchodzono Noc Kupały i w takim entourage’u  powstawał Rojst” – mówi operator i reżyser Kuba Kossak.

Film inspirowany legendą Noc Kupały opowiada historię dziewczyny, która pod wpływem pogańskich rytuałów – oczyszczającej mocy wody i ognia – wyrusza na poszukiwanie kwiatu paproci. Według legendy kwiat ten zakwita w najkrótszą noc w roku, 21 czerwca.

Kuba Kossak należy do młodego pokolenia twórców i dziś jest cenionym operatorem na polskim i europejskim rynku. Ma na swoim koncie dwa filmy pełnometrażowe: „Winter”,  który premierę miał na 54. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach (listopad  2013 r.) oraz „Always In The Present” (w przygotowaniu). Jest również autorem licznych teledysków, m.in. dla Patrycji Markowskiej, Pezeta, Frozen Bird, Torqux. W ostatnim czasie pracował na planie filmu „Czarownica” (z Angeliną Jolie w roli głównej) jako VFX Witness Camera Operator przy efektach specjalnych. Jest reprezentowany przez londyńską agencję operatorską Dinedor, a w Polsce przez 76 Management.

ROJST from kuba kossak on Vimeo.