W codziennym zabieganiu, zapracowaniu,wśród nadciągających deadlinów, zapominamy o tym żeby cieszyć się chwilą. Rozpamiętujemy przeszłość albo żyjemy planami i wizjami przyszłości. Teraźniejszość jest pomijana i niezauważana. Grafiki Manuela Archaina Small World zapraszają do świata snu, onirycznego marzenia sennego o świecie w miniaturze.

Bohaterowie grafik są miniaturowych rozmiarów, całkiem nieproporcjonalnych do otaczających ich przedmiotów. W tym surrealistycznym mikroświecie bohaterowie zdają się nie zauważać absurdu. Prace te są doskonałą metaforą ludzkiego życia, w którym czasem zatracamy dystans do otaczającej nas rzeczywistości.

Przedmioty codziennego użytku jak czajnik elektryczny czy ekspres do kawy przedstawione są w nowych rolach. Pełnią rolę wieżowców w wielkim mieście usytuowanych niedaleko metra. Mali bohaterowie pogrążeni są w swoich myślach i nie widzą absurdu sytuacji. Dom był dla artysty inspiracją. Wprowadził on do niego elementy wielkomiejskie tworząc graficzne smakołyki. Odwrócił on normalną optykę, w której człowiek stoi w centrum. Ludzi stają się  Liliputami- małymi i bezbronnymi.

 

Źródło: manuelarchain