PRO8L3M PREZENTUJE NOWY UTWÓR W FILTRZE NA INSTAGRAMIE: „BACKSTAGE” – GOŚCINNIE ANDRZEJ ZAUCHA

PRO8L3M serwuje fanom premierę niespodziankę ukrytą w instagramowym filtrze. W ramach rekompensaty za rok bez koncertów spowodowany pandemią zespół postanowił zrobić swoim słuchaczom prezent. Utwór „Backstage” może poprzez opublikowany przez artystów instagramowy filtr wykorzystujący technologię AR przesłuchać każdy posiadacz/czka płyty „Art Brut 2”.

Wczoraj zespół zaskoczył fanów instagramowym filtrem utrzymanym w estetyce wydawnictwa Art Brut 2. Dziś już wiadomo, że aplikacja powstała po to, aby umożliwić fanom dostęp do nagranego specjalnie bonusowego utworu. Aby włączyć track, trzeba być posiadaczem fizycznego egzemplarza Art Brut 2. Wystarczy uruchomić filtr w Instagramie, włączyć tylną kamerę i zeskanować kod kreskowy znajdujący się nad logotypem wytwórni 2020. W aplikacji można przesłuchać cały utwór. Całość działa wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Do tej pory nikt jeszcze nie zrobił premiery w takiej formule. „Backstage” wykorzystuje sample z utworu nieodżałowanego mistrza polskiej piosenki lat ’80 tych, Andrzeja Zauchy pt. „Nie takie mnie kochały”. To hołd dla przedwcześnie zmarłego piosenkarza.

Po wydaniu albumu „Art Brut 2”, który został rewelacyjnie przyjęty przez fanów (płyta pokryła się złotem w 24h od uruchomienia preorderu) zespół miał wyruszyć w długo wyczekiwaną trasę koncertową. Niestety ta, ze względu na panujące pandemiczne realia, trasa musiała zostać dwukrotnie przełożona. Aby zrekompensować słuchaczom oczekiwanie na koncerty, PRO8L3M nagrał „Backstage”. „Backstage”, tak jak i inne utwory z „Art Brut 2”, zderza klimaty lat ‘80 tych z aktualnymi realiami przez pryzmat doświadczeń zespołu. Oskar w swoim charakterystycznym stylu ‘opowiada’ o tym, co dzieje się na backstage’u koncertów, a Steez83 łączy to z piosenką Andrzeja Zauchy.

PRO8L3M: „Andrzej Zaucha to dla nas bardzo ważna postać z okresu, z którego czerpaliśmy inspiracje muzyczne przy pracy nad płytami Art Brut. Zdecydowaliśmy się zamknąć naszą przygodę z samplowaniem polskiej muzyki minionych dekad, oddając mu hołd i wykorzystując sampel z utworu „Nie takie mnie kochały”. Fragment kawałka wykopaliśmy z archiwów Telewizji Polskiej. Numerem „Backstage” chcemy też przypomnieć o klimacie koncertów, których w 2020 nam wszystkim mocno brakuje.”

Utwór “Nie takie mnie kochały”, został nagrany w 1987 roku na zlecenie TVP, na potrzeby audycji „Mężczyzna na każdy dzień tygodnia” (nie wiadomo jednak, czy nagranie audycji zostało kiedykolwiek wyemitowane). Za muzykę odpowiada Jerzy Jarosław Dobrzyński, nadworny kompozytor Zauchy w latach 80., który stworzył dla niego muzykę do jego największych hitów m.in. „Byłaś serca biciem”, czy „Magia to ja”. Za tekst odpowiada Magdalena Wojtaszewska.