PREMIERA Teatru Lalka: „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”

Przedstawienie Czarnoksiężnik z Krainy Oz wg Lymana Franka Bauma w reżyserii Jarosława Kiliana to przepełniona goryczą opowieść o utopii i zarazem o rzeczywistości, jaka odsłania się za sprawą działań osieroconej Dorotki.

Czarnoksiężnik z Krainy OzDeterminacja i odwaga głównej bohaterki, a przede wszystkim miłość być może natchną albo zmienią życie napotkanych na jej drodze istot, którym brakuje wiary i uczuć. Tchórzliwy Lew, Strach na Wróble i Blaszany Drwal, odseparowani od własnych serc, wędrują po omacku, szukając w lęku drogi do prawdy. Dziewczynka zabiera ich w podróż do Szmaragdowego Grodu, pragnąc uzdrowienia dla nich oraz szczęścia dla siebie. Czy uda się jej zdemaskować iluzję, mistyfikację i kłamstwo? Czy przyjaciele uwolnią swoje pragnienia, zajrzą w głąb duszy, spełnią marzenia, nabiorą świadomości i dojrzeją? Czy niewinność, kruchość i autentyczność staną się siłą sprawczą przemiany?

Spektaklowi towarzyszą interdyscyplinarne warsztaty dla dzieci W drodze do domu.

Reżyser o spektaklu:
Amerykańska opowieść L. Franka Bauma o Dorotce z Kansas, porwanej przez huragan i zaniesionej przez wiatr do Krainy Oz, jest częścią światowej klasyki dziecięcej. Napisana została ponad 100 lat temu.
Czarnoksiężnik z Krainy Oz jest opowieścią inicjacyjną. Takie baśnie mają przygotować młodego człowieka na spotkanie z okrutnym, nieprzewidywalnym, a zarazem różnorodnym i pięknym światem. Historie takie opowiadane są dzieciom, by pomóc im stawić czoła przeciwnościom losu i niebezpieczeństwom, jakie niesie realne życie. Bohaterka –mała dziewczynka z amerykańskiej prowincji, poddana zostaje próbie odwagi, wkracza w nieznany świat, w którym musi sobie sama radzić. Czarnoksiężnik…jest zaprawioną goryczą opowieścią o iluzji raju, o Utopii. Dorotka, porwana przez huragan, ląduje w niezwykłym świecie. Za wszelką cenę jednak chce znaleźć się znów w szarej i smutnej krainie, która jest jej domem. Bohaterka rusza w podróż, by dowiedzieć się, jak powrócić do Kansas.

Dorotka spotyka na swojej drodze upośledzone przez los stworzenia. Strach na Wróble, Blaszany Drwal, Tchórzliwy Lew to istoty, które nie wierzą w siebie, są przekonane, że nie potrafią kochać, myśleć, działać. Dziewczynka zbiera nieszczęsne istoty, by przyprowadzić je do Czarnoksiężnika Oza, który miałby odmienić ich los. Wierzy ona w uzdrawiającą moc czarów. Świat Oza jest kusząco atrakcyjny. Strach na Wróble nazywa go „piękną krainą”. Jest idealnym, choć iluzorycznym, światem po drugiej stronie tęczy. Dorotka, po wielu perypetiach, wraca w końcu do swojego domu –odmieniona. Podróż Dorotki okazuje się wyprawą w głąb jej samej. Nabywa dojrzałość i wiedzę. Powrót z Krainy Oz do domu w Kansas to odnalezienie samej siebie. „Eliksirem, który przynosi z powrotem jest nowe pojęcie domu, nowa koncepcja własnego Ja”.

Czarnoksiężnik z Krainy Oz na motywach powieści The Wonderful Wizzard of Oz Wg. wydania Geo. M. Hill Co., CHICAGO NEW YORK 1900

Premiera: 3 grudnia 2022

Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria: Jarosław Kilian
Scenografia i lalki: Julia Skrzynecka
Muzyka: Grzegorz Turnau
Współpraca: Paweł Piątek
Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka
Choreografia: Iwona Runowska
Projekcje: Natalia Rajszys
Reżyseria świateł: Damian Pawella
Asystent reżysera: Wojciech Pałęcki

W obsadzie: Grzegorz Feluś, Agnieszka Mazurek, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Magdalena Pamuła, Andrzej Perzyna, Mirosława Płońska – Bartsch, Anna Porusiło, Hanna Turnau, Piotr Tworek

Dla widzów: 6+

Jeśli chcesz być na bieżąco koniecznie śledź naszą zakładkę ART.