„O dwóch takich, co ukradli księżyc” reż. J. Kilian

Zapraszamy na spektakl „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w reżyserii Jarosława Kiliana w Teatrze Lalka. Premiera już 16 grudnia.

"O dwóch takich, co ukradli księżyc"

W Zapiecku, cichym miasteczku zamieszkiwanym przez ludzi pracowitych, lecz ubogich, pewnego dnia na świat przychodzą bliźniacy – Jacek i Placek. Radość rodziców z narodzin wyczekiwanych latami dzieci nie trwa jednak długo. Bracia, ku rozpaczy niemłodego już małżeństwa oraz utrapieniu spokojnych zapiecczan, wyrastają na chłopców leniwych, łakomych i psotnych. Stroniący od wysiłku oraz trosk bliźniacy, opuszczają rodzinny dom i udają się w podróż w poszukiwaniu krainy, w której nikt nie musi pracować, a mimo to żyje dostatnio.

Wędrówka Jacka i Placka, choć pełna jest niebezpieczeństw, bolesnych rozczarowań oraz chwil zwątpienia, pozwala im odkryć dobro i piękno świata. Teatralna adaptacja ponadczasowej powieści Kornela Makuszyńskiego rozbudzi wyobraźnię młodych widzów oraz wskaże szlachetne i wartościowe wzorce postępowania. Historia Jacka i Placka, którzy chcieli ukraść księżyc, opowiedziana zostanie na scenie w planach aktorskim i lalkowym.

Do przedstawienie w adaptacji i reżyserii Jarosława Kiliana muzykę skomponował Grzegorz Turnau, a scenografię zaprojektowała ilustratorka Joanna Rusinek. Choreografię przygotował Emil Wesołowski. Muzykę „na żywo” wykonuje Rafał Grząka (akordeon).

Reżyser o spektaklu:

„O dwóch takich, co ukradli księżyc” Kornela Makuszyńskiego jest arcydziełem literatury dla dzieci. Historia Jacka i Placka jest przypowieścią o synach marnotrawnych, którzy wyruszają z domu rodzinnego w poszukiwaniu lepszego życia. Ich droga naznaczona jest pasmem kłamstw, oszustw i złych czynów. Bracia w swej wędrówce doznają goryczy i zwątpienia, ale też powoli odkrywają dobro i piękno świata. To zmienia ich życie. Wracają do domu skruszeni, przemienieni i dojrzalsi.
Perypetiom Jacka i Placka (w tych rolach Hanna Turnau i Magdalena Pamuła) towarzyszy refren: „Jakoś to będzie!”. Śpiewają:
Mickiewicz Adam, wieszcz narodowy
W swej epopei zawarł orędzie
Które nam zawsze przyjdzie do głowy
Jakoś to bę…jakoś to bę… będzie!

Adaptacja i reżyseria: Jarosław Kilian
Scenografia: Joanna Rusinek
Muzyka: Grzegorz Turnau
Choreografia: Emil Wesołowski
Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka
Reżyseria światła: Damian Pawella

Obsada: Aneta Harasimczuk (Matka, Kobieta, Zbójca), Roman Holc (Kat, Zbójca Robaczek), Bartosz Krawczyk (Nieborak, Komentator, Wąż), Magdalena Pamuła (Placek), Andrzej Perzyna (Staruszek, Wąż, Zbójca), Olga Ryl-Krystianowska (Anioł, Kruk, Pszczoła), Wojciech Słupiński (Dryblas, Herszt Brodacz), Hanna Turnau (Jacek), Piotr Tworek (Hrabia Mortadela, Wąż, Zbójca), Rafał Grząka (akordeon)

Dla widzów: 6+

Najbliższe terminy spektaklu:
16 grudnia – PREMIERA
17, 19, 20, 21, 22, 26 grudnia
27, 28, 30 i 31 stycznia
1 i 2 lutego

Bilety: www.bilety.teatrlalka.pl/rezerwacja/terminy.html?id=144