Pomysł na prezent, historia 5 win

Święta to magiczny czas, kiedy odnawiamy relacje oraz poszukujemy idealnego pomysłu na prezent dla bliskich osób. Chcemy podarować to, co najlepsze! Standardowo pod choinką odnajdziemy skarpetki, biżuterię oraz słodkości. A co powiecie na odrobinę szaleństwa i obdarowanie bliskich odpowiednio dobranym winem? Wspólne skosztowanie gwiazdkowego upominku to dodatkowy prezent od Mikołaja, a wieczór przy lampce wina będzie Was łączyć nie tylko podczas świątecznych dni. Oto zestawienie 5 wyśmienitych smaków z różnych zakątków świata, które mają jedną wspólną cechę  – to zdecydowanie idealny prezent na gwiazdkę!

1. Dobre, bo polskie – wino z polskiej winnicy Turnau. (http://www.marekkondrat.pl/winnica-turnau-hibernal-polslodkie-2015)Określenie polskie wino budzi wciąż różne skojarzenia. Nie wszyscy wiedzą, że nasz kraj może się już pochwalić światowej klasy winami jakościowymi, które wygrywają medale na międzynarodowych konkursach, są podawane na spotkaniach prezydentów i zwyczajnie bardzo dobrze smakują. Winnica Turnau to jeden z czołowych polskich producentów, który poza jakością wina odpowiadającą standardom światowego winiarstwa, może pochwalić się również eleganckimi etykietami i pięknymi winnicami.  Takie wino z pewnością będzie ciekawostką pod choinką i na polskim świątecznym stole.
turnau_hibernal_polslodkie_2015_nowe_example

 

Wino Winnica Turnau Hibernal (https://www.marekkondrat.pl/winnica-turnau-hibernal-polslodkie-2015)2. Nie tylko dla fanów słodyczy – wino z botrytyzowanych winogron. (https://www.marekkondrat.pl/disznoko-1413-tokaji-edes-szamorodni) Słodkie wina to jedna z najciekawszych kategorii. Obejmuje różne style win, które czasami mają wielki potencjał do dojrzewania. Najlepsze wina deserowe uznawane są za wyraz kunsztu winiarza. W tym wypadku świetny Tokaj, wytworzony w europejskim sercu win słodkich, charakteryzuje się nie tylko nietuzinkowym smakiem. Do jego produkcji użyto winogron wzbogaconych o tzw. szlachetną pleśń, występującą w zaledwie kilku regionach winiarskich na świecie. Warto spróbować niekoniecznie z deserem, ale także do potraw wytrawnych.
disznoko_1413_tokaji_edes_szamorodni_2013_500ml_front_small-288x1024

 

Wino Disznókő 1413 Tokaji Édes Szamorodni (https://www.marekkondrat.pl/disznoko-1413-tokaji-edes-szamorodni)

 


3. Dla Niej – wino musujące o zapachach kwiatów.
Wina znane są z różnorodnych aromatów. Ich bogactwo można odnaleźć w szczepie muscat, w tym wypadku w winie musującym. Zapachy płatków róży, melona czy miodu, to tylko kilka przykładów zmysłowych doświadczeń, które czekają zamknięte w butelce z południa Francji. Można powiedzieć, że to bukiet kwiatów, który przypadnie do gustu szczególnie Paniom.
lles_ventres_bleus_vins_mousseux_6_img_1567_a_small-282x1024

 

Wino Frontignan Les Ventres Bleus Muscat Sec Vins Mousseux (https://www.marekkondrat.pl/frontignan-les-ventres-bleus-muscat-sec-vins-mousseux)

 


4. Dla Niego – wino wytwarzane z owoców ponad 60-cio letnich krzewów winorośli.
Długowieczność niektórych win sięga dekad. Nie inaczej jest z rośliną, z której owoców pochodzą. Winorośl może żyć wiele dziesiątków lat. Czasami spotykane są winnice z wiekowymi krzewami, które dają mało winogron, wynagradzając to wielką koncentracją smaków i zapachów. Z takich starych nasadzeń wytwarzane jest esencjonalne, czerwone wino z regionu Alicante. Jego mocny bukiet ciemnych owoców przeplata się z wątkami korzennymi. Długie i smaczne rękodzieło będzie strzałem w 10tkę, jeśli poszukujesz prezentu specjalnie dla Niego.
mk-19348_small-270x1024

 

Wino Vinessens El Telar Alicante DOP (https://www.marekkondrat.pl/vinessens-el-telar-alicante-dop)

 

5. Dla miłośników trendów „eko” – argentyńskie wino z francuską duszą. (https://www.marekkondrat.pl/domaine-bousquet-grande-reserva-malbec-tupungato) Argentyna to kraj, w którym mieszają się wpływy kultury europejskiej z lokalnymi zwyczajami i klimatem. W tę mieszankę wpisał się Jean Bousquet – francuski winiarz, który sprzedając swoją posiadłość, postawił wszystko na jedną kartę. Kupił ziemię w gorącej Mendozie i rozpoczął produkcję argentyńskich win z francuską duszą. Jego malbeki cieszą się wielkim powodzeniem wśród miłośników ekspresyjnych win z Nowego Świata. Co ciekawe w Domaine Bousquet winorośl uprawia się w sposób organiczny. Wino o takim ekologicznym charakterze na pewno ucieszy każdego fana trendów „eko”.
bousquet_grande_reserva_malbec_bio_6_img_2538_a-275x1024

 

Wino Domaine Bousquet Grande Reserva Malbec Mendoza Tupungato (https://www.marekkondrat.pl/domaine-bousquet-grande-reserva-malbec-tupungato)

 

Poszukiwanie wina na prezent nie jest prostą sprawą, choć jest kryterium, które znacznie tę sprawę ułatwia. Oprócz koloru i ceny, kierujmy się również historią, jaka stoi za wybieranym winem. Taki prezent sam w sobie będzie ciekawszy, a smak trunku przekaże nam jego historię z każdym kosztowanym łykiem.

Za wiedzę o winach dziękujemy naszemu doradcy – Pan Jan Czyż, ekspert z firmy Kondrat Wina Wybrane, marekkondrat.pl (http://www.marekkondrat.pl).