Polski dizajn niezależny – gdzie go znaleźć?

W ostatnim czasie możemy obserwować rosnącą popularność niezależnego dizajnu w Polce. Zaczynamy doceniać rzeczy projektowane na zamówienie, wykonywane ręcznie, z naturalnych materiałów i w krótkich seriach. Projektanci coraz śmielej wkraczają na rynek z dobrym dizajnem. Ponieważ są to zazwyczaj niewielkie, lokalne inicjatywy, trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. My wiemy, gdzie!

Autorskich pracowni i małych manufaktur, które dostarczają unikatowe wzornictwo pojawia się coraz więcej. Często nie dysponują one niczym poza innowacyjnym, niebanalnym pomysłem i wielkim zapałem do pracy oraz pragnieniem stworzenia czegoś nowego. Nie posiadają budżetów reklamowych, nie przeprowadzają dużych inwestycji, dlatego niewtajemniczonym nieco trudniej je odnaleźć. Są jednak dwa miejsca, dzięki którym z pewnością do nich dotrzemy.

Większość firm po rozpoczęciu swojej działalność znaleźć można tylko w Internecie – miejscu, gdzie informacje roznoszą się szybko, a ciekawe rzeczy łatwiej wyłapać. Niekoniecznie budują one swój własny sklep internetowy. Istnieje sporo platform sprzedażowych dedykowanych autorskim projektom, takich jak Pakamera, które dostarczają zarówno właścicielom niezależnych marek, jak i osobom poszukującym oryginalnych produktów całą infrastrukturę wyszukiwania i zakupów.
Drugim miejscem, w którym możemy spotkać niezależnych dizajnerów, są targi dizajnu. Ich ideą jest zebranie w jednym miejscu właścicieli niezależnych firm i osoby zainteresowane zakupieniem ich produktów. . Wydarzeń tego typu również przybywa, a duże polskie miasta mają już swoje cykliczne imprezy Przykładem jest tutaj SILESIA BAZAAR Dizajn, katowickie targi niezależnego dizajnu, odbywające się dwa razy do roku w Katowicach.
Części firm, po okresie działania tylko w Internecie i na targach, udaje się otworzyć sklep stacjonarny lub nawet zbudować większą sieć sprzedaży i dystrybucji. Wyjątkowo innowacyjne pomysły doceniane są przez inwestorów i rozwijane są na dużo większą skalę, wychodzą na rynki zagraniczne, rozwijają system produkcji i stają się przykładem dla innych. Wciąż jednak Internet i targi pozostają miejscem, gdzie zawsze będą prezentować swoją ofertę.

Najbliższa okazja do spotkania się z niezależnym polskim dizajnem na żywo to SILESIA BAZAAR Dizajn vol.3. Śląskie targi dizajnu odbędą się 18-19 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wśród marek, które zaprezentują się znalazły się Myk Studio, Filoloop, Djenka, BOSKE by Katarzyna Typek i SAFFA Marta Szafraniec. Firmy te na co dzień obecne są również na Pakamerze, więc jeśli do Katowic nie jest Wam po drodze, zajrzyjcie na Pakamera.pl