Pola Chobot & Adam Baran oraz Ofelia na granicy między snem a jawą. Posłuchaj „Szczypię się w skórę”!

Pola Chobot & Adam Baran prezentują swój najnowszy, podwójny singiel pt. „Szczypię się w skórę”. W jednej z wersji utworu (oraz w teledysku) pojawiła się Ofelia. Singiel jest pierwszą częścią obrazkowego tryptyku, tworzącego historię, którą słuchacze będą poznawać etapami aż do premiery płyty.

Pola Chobot & Adam Baran
„Szczypię się w skórę” to ekstatyczna opowieść o lęku, ubrana w poetycki, typowy dla Poli Chobot tekst. Duet ponownie zaskakuje – tym razem romansem z nietypową dla niego gęstą produkcją, której ton nadaje urokliwe brzmienie wurlitzera. Autorką kompozycji jest Pola Chobot, producencko wspomogli ją Adam Baran i Jeremiasz Hendzel.

W poprzednich singlach („Ciało” i „Podobno”) Pola śpiewała o trudnym związku oraz o oswajaniu strachu przed śmiercią. – „Szczypię się w skórę” to z kolei opis relacji uzależniającej i wywołującej lęk: przed samotnością oraz przed zmierzeniem się ze sobą. To emocjonalna przeprawa od siebie do siebie – mówi artystka. – Jestem chodzącą emocją. Nie piszę okazjonalnie. Robię to regularnie, z głębokiej potrzeby nazywania stanów, emocji, które mną targają, ale i z potrzeby komentowania i opisywania rzeczywistości. Nie kalkuluję i nie zastanawiam się nad efektami. Pozwalam temu płynąć – dodaje.

W utworze i teledysku do „Szczypię się w skórę” pojawiła się Ofelia. – Zaprosiliśmy Ofelię, bo po pierwsze – jesteśmy fanami jej pierwszej płyty, a po drugie – lubimy jej emocjonalność – wyjaśnia duet. – Chciałam tu mocnego głosu barwnej kobiety, która nie boi się mówić o swoich słabościach, a za kogoś takiego uważam Ofelię – mówi Pola. A czym różni się wersja „Szczypię się w skórę” z Ofelią od tej, którą Pola Chobot & Adam Baran nagrali samodzielnie? – Wszystkim i niczym. Najlepiej sprawdzić samemu – odpowiadają tajemniczo.

Do wersji utworu z Ofelią powstał klip wyreżyserowany przez Ivana Bambalin.. – Ivan Bambalin pomógł nam (koncepcyjnie i wizualnie) zrealizować w tym teledysku wszystko to, co stanowi o tej piosence. Stworzył dziwną, symboliczną (trzy Gracje, oko) i niepokojącą wizję uniwersum, które emanuje mrokiem i smutkiem. Jest ono uosobieniem świata, który dominuje w warstwie muzycznej i słownej całego albumu – mówią Pola i Adam.

„Szczypię się w skórę” to pierwsza część obrazkowego tryptyku i historii, którą słuchacze będą poznawać etapami aż do premiery płyty. Ten początkowy akt duet nazywa “Deszczem”.

Album Poli Chobot & Adama Barana ukaże się w marcu 2024 roku.

BIO

Pola Chobot & Adam Baran – jeden z najciekawszych głosów polskiej alternatywy. Wspólnie tworzą dziki, nierozłączny organizm muzyczny. Pola jest wokalistką, pianistką, autorką słów i muzyki, a Adam to doskonały gitarzysta, autor muzyki oraz producent. Laureaci kilkunastu prestiżowych nagród muzycznych (m.in. nagrody Radio Wrocław Kultura „Emocja”, Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, Festiwalu FAMA, poznańskiego festiwalu Akademia Gitary, wyróżnieni przez kapitułę Jarocińskich Rytmów Młodych). Ich muzyce towarzyszy aura nieoczywistości, transowości i niepokoju. Charakterystyczna przestrzeń i melancholia łączą się z gitarowym riffem i poetyckością słów. Gra znaczeń, zabawa konwencją i ciągłe poszukiwanie nowych środków wyrazów. Debiutowali w listopadzie 2019 roku świetnie przyjętym albumem pt. „Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?”, który ukazał się nakładem FONOBO Label. Kontynuując współpracę z wytwórnią w 2021 roku wypuścili EP-kę, która jest poetyckim komunikatem zmiany oraz opowieścią o początku i końcu, o odradzaniu się i stwarzaniu na nowo. Ich ostatnie single (“Ciało” i „Podobno”) zrobiły ogromne wrażenie na słuchaczach i dziennikarzach muzycznych (m.in. Karina Nicińska – Meloradio, Dawid Sikorski – Polskie Radio, Gabi Drzewiecka – Chillizet), którzy zauważyli rozwój artystów i ich odwagę w wyrażaniu coraz bardziej intymnych i trudnych uczuć. Koncerty duetu to improwizacyjna, wybuchowa dawka energii pełna skrajnych emocji. Obecnie Pola Chobot & Adam Baran promują utwór „Szczypię się w skórę” nagrany z Ofelią, promujący ich nadchodzącą płytę.