Któż z nas nie zna rudowłosej buntowniczki Pippi Langstrumpf? Z dwoma zadziornymi kucykami, piegowatym nosem, w otoczeniu przyjaciół? Bohaterka książek Astrid Lindgren w tym roku obchodzi 70 urodziny. Z tej okazji spotkajmy się z nią raz jeszcze!

Mówi się o niej czasem, półżartem, półserio, że była pierwszą feministką. Zapewne wcale o tym nie wiedząc. Jej zachowanie odbiegało od typowego zachowania dziewczynki w jej wieku. Przypominała bardziej nastoletniego urwisa. Robiła rzeczy typowe dla chłopców, na przykład chodziła po drzewach. Miała bardzo szeroki zakres swobody,  jak na dziecko w tym wieku.

Jej zachowanie wpisuje się doskonale w szwedzki model wychowania. Dzieci traktowane są jak osoby dorosłe, na równych prawach. Rodzina jest według tego modelu tworem demokratycznym, w którym rodzic nie powinien być autorytarny i narzucać woli swojemu dziecku. Rodzice powinni pozwalać mu swobodnie poznawać świat, pozwolić mu uczyć się co jest dla niego dobre a co złe, na własnych błędach. Szwedzcy rodzice stawiają na samodzielność, szacunek dla indywidualnych  potrzeby dziecka i jego autonomię od najmłodszych lat.

Wszystkiego najlepszego Pippi!

 

Źródło: pinterest