Dziennikarz, ambasador muzyki elektronicznej i oczywiście DJ – Pete Tong, bo o nim tu mowa, to żywa legenda. Brytyjczyk już niedługo odwiedzi Polskę by wystąpić dla tutejszej publiczności. Jego droga na szczyt była niesamowita.

Bohater naszego tekstu urodził się w 1960 r. w Wielkiej Brytanii. Od wczesnych lat szkolnych fascynował się muzyką. Najpierw uczył się gry na pianinie, a potem na perkusji. Potem jednak postanowił poświęcić się dziennikarstwu i zaczął interesować się DJ’owaneim. Po zdobyciu doświadczenia w kilku mniejszych rozgłośniach, w 1991 wreszcie otrzymał stały angaż w stacji BBC Radio One – to właśnie wtedy po raz pierwszy pojawiła się audycja „The Essential Selection”. Około dwa lata później po raz pierwszy został nagrany program pt. „The Essential Mix”, czyli prawdopodobnie najbardziej znana audycja radiowa z muzyką elektroniczną, w ramach której swoje autorskie mixy prezentują najwięksi artyści na światowej scenie – byli już to m.in. Moby, The Chemical Brothers, Massive Attack, Carl Cox czy Richie Hawtin.

Oczywiście działalność dziennikarska to nie wszystko. Pete Tong od lat jest mocno zaangażowany w rozwijanie sceny klubowej na Ibizie. Występował tam wielokrotnie w ramach różnych projektów, które za każdym razem przyciągały mnóstwo fanów elektroniki. Ponadto, jest jednym z twórców międzynarodowej konferencji International Music Summit, a także pomysłodawcą projektu „Pete Tong Presents Ibiza Classics”, w ramach którego wraz z orkiestrą prezentuje światu własne interpretacje największych klasyków muzyki elektronicznej. Innym ważnym projektem w karierze Tonga był również film Its All Gone Pete Tong”, opowiadający o tragicznych losach głuchego DJ-a, Frankiego Wilde’a. W produkcji udział wzięli m.in. DJ Tiësto, Carl Cox czy Fatboy Slim.

Brytyjczyk cały czas jest także aktywnym DJ-em. Jego przyjazd do Polski to wyjątkowa okazja, ponieważ w naszym kraju artysta występuje bardzo rzadko. W piątek, 23 lutego w klubie Smolna obok Tonga wystąpią również reprezentanci belgijskiego Labyrinth Club: Raw District i DkA live oraz polscy artyści: Sincz, Simon Mattson, Glasse i Tika Milano.

Wydarzenie: www.facebook.com/events/169148113834201/