Perfumy unisex: co warto wiedzieć o uniwersalnych perfumach?

Bardzo długo świat zapachów był podzielony na dwie kategorie: perfumy męskie i damskie. Zapachy oznaczone jako te „dla mężczyzn” zwykle zawierały piżmowe, korzenne lub drzewne nuty. Natomiast te uznane za odpowiednie „dla kobiet” były kwiatowe i owocowe, zamknięte w fantazyjnych, ozdobnych butelkach. Jednak dzisiaj nawet duże marki perfum odstępują od stereotypów dotyczących płci. Obecnie oferta dostępnych zapachów unisex stale rośnie. Co warto wiedzieć o uniwersalnych perfumach?

Perfumy unisex, czyli „zapachy bez płci”

Czy perfumy trzeba dzielić ze względu na płeć? Otóż naukowo udowodniono, że nie ma czynników biologicznych, które skłaniają ludzi przeciwnych płci do preferowania jednego aromatu bardziej niż innego. Perfumy same w sobie nie mają płci. Po prostu dany zapach ci się podoba lub nie. Może to być kompozycja powszechnie uznana za „bardziej męską” lub „bardziej damską”, ale wszystko zależy od twoich osobistych preferencji.

Co ciekawe, historycznie, w czasach początków perfumerii, zapachy nie były tworzone z myślą o konkretnej płci. Miały głównie ukrywać nieprzyjemne zapachy ciała.  W zawiązku z tym mężczyźni i kobiety spryskiwali się tymi samymi esencjami. Z biegiem czasu to podejście ewoluowało i od XVIII wieku zaczął się uwidaczniać podział na perfumy męskie i damskie. Od tego czasu już sam skład perfum mówił dużo na temat tego, do kogo są adresowane. Dla niej zapach jaśminu, a dla niego zapach piżma. Utarte schematy przetrwały wieki, by teraz znów powrócić do początków i odejść od podziału na te kojarzone tylko z męskością lub kobiecością.

Pierwszy zapach „dla każdego”

Odejście od tradycyjnie kobiecych lub męskich kanonów perfum zapoczątkował Calvin Klein. W 1994 roku na rynek trafiły pierwsze uniwersalne perfumy unisex tej marki: CK One. Sam Calvin Klein przy tworzeniu tego zapachu zainspirował się sytuacją ówczesnych nastolatków, którzy nie wiedzieli konkretnie, jakich aromatów potrzebują. Rok później sprzedano na świecie ponad piętnaście milionów butelek tej energetycznej kompozycji. Z jednej strony lekka nuta cytrusowa z zieloną herbatą, a z drugiej delikatnie drzewno-bursztynowy aromat urzekły zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Tak oto powstała pierwsza uniwersalna woda perfumowana określona mianem zapachu „dla każdego”.

Czy mężczyźni mogą używać perfum unisex?

Niesłusznie przyjęto, że perfumy unisex są idealne tylko dla kobiet, do dzielenia się nimi z najlepszą przyjaciółką, siostrą itd. Jednak z powodzeniem również panowie mogą zastąpić ulubione perfumy dla mężczyzn, wodą toaletową lub perfumowaną unisex, którą mogą podzielić się np. ze swoją drugą połówką. Przykładowo nowy zapach Tom Ford Ombre Leather jest neutralny pod względem płci. Łączy w sobie pikantne aromaty kardamonu i szafranu, z nutami pustynnych kwiatów i słodyczą jaśminu wielkolistnego. Dodatkowo delikatny zapach białego mchu i ciepło bursztynu sprawiają, że pasuje zarówno do kobiet, jak i dla mężczyzn.

Perfumy unisex są coraz częściej wybierane ze względu na swoją uniwersalność pod względem płci oraz bardzo charakterystyczne, unikatowe zapachy.