Październik w teatrze – na co warto się wybrać

Jesień to najlepszy czas, aby nadrobić kulturalne zaległości. Jeżeli, podobnie jak my, nie do końca macie ochotę na długie spacery, idźcie do teatru! Przygotowaliśmy dla was mały przewodnik po warszawskich spektaklach! Oto jak prezentuję się październik w teatrze.

TEATR POLONIA (https://teatrpolonia.pl/) – KREDYT

Historia nader współczesna: Adam przychodzi do Dyrektora banku z prośbą o kredyt. Jednak jego otrzymanie graniczy niemal z cudem – zwłaszcza, gdy nie ma się żadnego zabezpieczenia finansowego. Dlatego czasem szczęściu trzeba pomóc… szantażem. Dyrektor banku podjudzany przez bezczelnie pewnego siebie kredytobiorcę w przyszłości stoczy walkę między rozsądkiem a emocjami. Dodajmy jeszcze, że przedmiotem intrygi jest kobieta – a więc wszystko może się zdarzyć!Kredyt to inteligentna komedia z błyskotliwym humorem, żywymi dialogami, obfitująca w zwroty akcji od samego początku. Jeden z aktorów grających w hiszpańskiej realizacji sztuki powiedział: „Gdybyśmy przerywali grę po każdej salwie śmiechu, spektakl nigdy by się nie skończył”.

Reżyseria: Maciej Kowalewski
Przekład: Rubi Birden
Scenografia: Katarzyna Kiersznowska
Muzyka: Bartosz Dziedzic
Kostiumy: Pola Gomółka
Obsada: Piotr Borowski, Piotr Machalica

Premiera warszawska: 19 października 2019 roku
Czas trwania: 75 minut, bez przerwy

TEATR WARSAWY – RUBY

„RUBY” – to historia pisarza Calvina Weira – autora dotychczas jednej bestsellerowej powieści – która poruszyła w posadach amerykański świat literacki. Po dziesięciu latach od premiery książki pozostaje on jednak autorem „jednej powieści”. Neurotyczny Calvin, będąc w głębokim twórczym kryzysie, szuka natchnienia i pomocy u swojej Pani psycholog, pod której wpływem zaczyna pisać historię romansu z dziewczyną swoich marzeń. Autor powoli zakochuje się w napisanej przez siebie postaci. Pewnego ranka spotyka dziewczynę przygotowującą śniadanie w jego kuchni…teatr w październiku„Ruby” to swoista komedia romantyczna pełna Allenowskiego humoru i futurystycznych kontekstów. Nawiązuje do współczesnych trendów, zapoczątkowanych w kinie przez Charliego Kaufmana i Spike’a Jonze’a. To właśnie ich „Zakochany bez pamięci”, „Jak we śnie” czy niedawne „Her” przecierają szlak dla nowego gatunku, w którym obyczajowość miesza się z science fiction.

Na motywach scenariusza filmowego „Ruby Sparks”, autorka: Zoe Kazan
Adaptacja i reżyseria: Adam Sajnuk
Muzyka: Michał Lamża
Scenografia: Adam Sajnuk, Ewa Kania
Kostiumy: Ewa Kania
Wizualizacje: Martyna Spryszyńska
Obsada: Mateusz Banasiuk, Ewelina Pankowska, Katarzyna Kwiatkowska, Sławomira Łozińska (aktorka Teatru Narodowego), Edyta Olszówka (aktorka Teatru Narodowego)
18 października, godz. 19.00

TEATR NARODOWY – HEDDA GABLER

Październik w Teatrze Narodowym serwuję nam niepozbawiony czarnego humoru dramat o potrzebie piękna i odwadze występowania przeciw etykietom i konwenansom. Hedda Gabler – utwór Henrika Ibsena, mistrza realistycznego dramatu psychologicznego – w interpretacji reżysera Kuby Kowalskiego jest dziełem poetyckim.
W roli Heddy – Wiktoria Gorodeckaja.Uprzedzamy, że w spektaklu pojawiają się głośne efekty dźwiękowe.
reżyseria: Kuba Kowalski
scenografia: Arek Ślesiński
muzyka: Radosław Duda
choreografia: Łukasz Przytarski
reżyseria światła: Damian Pawella
Scena: scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego
Czas trwania: 2 godz. 10 min, bez przerwy

TEATR IMKA – NERWICA NATRĘCTW

Gdy w poczekalni u genialnego psychiatry spotyka się kilkoro pacjentów zawsze jest ciekawie. Gdy są to osoby cierpiące na takie fobie jak: niekontrolowane przeklinanie (zespół Touretta), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palialia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw, to robi się bardzo zabawnie. A gdy z powodu niekończącej się absencji lekarza pacjenci zaczynają się leczyć sami, zaczyna się prawdziwa jazda!październik w teatrze imka

Spektakl od 18 roku życia!
reż. Artur Barciś
Autor: Laurent Baffie
Przekład: Witold Stefaniak
Reżyseria: Artur Barciś
Scenografia: Wojtek Stefaniak
Obsada: Karolina Sawka, Jowita Budnik, Katarzyna Herman/Katarzyna Ankudowicz, Artur Barciś/Andrzej Zieliński, Zdzisław Wardejn, Rafał Królikowski