Pasożyty w przewodzie pokarmowym. Jak wygląda ich leczenie?

Pasożyty układu pokarmowego dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową – poprzez zjedzenie zakażonego pokarmu. Potrafią wyrządzić wiele szkód. Powodują nieprzyjemne objawy, a także wyniszczenie i uszkodzenie narządów wewnętrznych. Konieczne jest ich leczenie. Poznaj najczęstsze pasożyty przewodu pokarmowego.

Pasożyty w przewodzie pokarmowym

Glista ludzka

To robak, który osiąga do 40 centymetrów długości. Jego ciało ma jasnoróżowy kolor. Do pobierania pokarmu – treści jelitowej i komórek nabłonka pochodzących ze zniszczonej ściany jelita – służy otwór gębowy. Glista ludzka żyje w jelicie, ale może przedostać się też do dróg żółciowych (a niekiedy do innych narządów wewnętrznych, np. do płuc).

Objawy glisty ludzkiej to: osłabienie, zawroty głowy, alergie, obrzęk twarzy, bóle brzucha i biegunki. Niekiedy pasożyt prowadzi do niedrożności dróg żółciowych, a tym samym do zastoju żółci. Wówczas może rozwinąć się żółtaczka. Leczenie glisty ludzkiej wymaga przyjmowania leków przeciwpasożytniczych. Robaki można usunąć też operacyjnie.

Owsiki

To częste pasożyty układu pokarmowego u człowieka. Są małe. Ich ciało osiąga około 1 centymetra długości. Bytują w jelicie grubym i wyrostku robaczkowym, ale samice składają jaja na zewnątrz ciała – w okolicy okołoodbytowej. Owsiki żywią się treścią jelitową. Inwazję można rozpoznać po następujących objawach: uporczywy świąd odbytu, podkrążone oczy, osłabienie, brak apetytu. W przypadku dzieci pojawia się nocne zgrzytanie zębów i nadmierne pobudzenie. Leczenie owsików polega na przyjmowaniu leku przeciwpasożytniczego, jakim jest pyrantel.

Tasiemiec

Tasiemiec jest płazińcem, który zajmuje układ pokarmowy, ale może też przemieścić się do innych narządów. Jego bardzo długie ciało osiąga nawet kilka metrów długości. Inwazja objawia się bólami brzucha, nudnościami, utratą masy ciała i ogólnym osłabieniem. Może rozwinąć się też anemia lub awitaminoza. Leczenie tasiemca wymaga stosowania leków przeciwpasożytniczych (prazykwantelu lub albendazolu).

Włosogłówka

Jest robakiem o nitkowatym ciele o długości około 5 centymetrów. Do organizmu człowieka dostaje się wraz z zakażonym pokarmem lub wodą. Bytuje w układzie pokarmowym i żywi się krwią – wwierca się w ściany jelit. Objawy inwazji to: bóle brzucha, biegunka, anemia oraz bóle i zawroty głowy. U osoby chorej może pojawić się także nerwowość i rozdrażnienie. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych (np. mebendazolu).

Tęgoryjec

Jest robakiem, który osiąga do 2 centymetrów długości. Bytuje w dwunastnicy. Do organizmu człowieka dostaje się wraz z pokarmem (larwy są obecne na owocach i warzywach lub w wodzie), ale może też wwiercić się w skórę, a następnie do naczyń krwionośnych i w ten sposób znaleźć się w układzie pokarmowym. Pożywieniem tęgoryjca jest krew człowieka. Infekcja objawia się głównie anemią. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych.