Podczas trwających właśnie Salone del Mobile – największych targów designu na świecie w Mediolanie, prezentowane są innowacyjne buty 3D. Brytyjska marka United Nude  we współpracy z czołowymi, światowymi projektantami stworzyła projekt niezwykły – re – inventing shoes.

W projekcie udział wzięli: Holender Ben van Berkel, Meksykanin Fernando Romero, Anglik Michael Young, Walijczyk Rose Lovegrove i Iranka Zaha Hadid. Do stworzenia tych fantazyjnych butów użyto nylonu i gumy. Zamysłem projektantów było przedefiniowanie istoty obuwia i określenie jej na nowo. To buty odważne i całkiem nie przypominające normalnego obuwia. Czerwony projekt  Ammonite inspirowany był kształtem amonitu czyli wymarłego już mięczaka kopalnego. Jego muszla ma spiralny kształt, który Romero starał się uchwycić. Buty Flames Hadid miały pokazać siłę, efemeryczność i dynamikę ognia. Projektantka podkreśliła to spiczastymi i nieregularnymi formami, nasuwającymi na myśl języki ognia. Hadid na co dzień zajmująca się architekturą podjęła się wyzwania przełożenia języka architektury na język mody, co stanowiło niełatwe zadanie.

Prezentowane obuwie kształtem przypomina świat roślinny, świat natury. Formy są często organiczne – nasuwające na myśl elementy krajobrazu. Wyglądają bardziej jak rzeźba – dzieło sztuki współczesnej. Od niedawna design w duecie z najnowszą technologią drukowania 3D szuka swojego miejsca w codziennym życiu. Chociaż te buty są nieco zbyt ekstrawaganckie, żeby podbić serca miłośniczek mody, to stanowią ciekawy przykład możliwości nowoczesnej technologii.

 

Źródło: pinterest