Czy wiesz, że aby otrzymać litr oleju z opuncji, trzeba wytłoczyć niemal milion pestek, pozyskanych z około 500 kilogramów owoców? Trudno się dziwić, że należy do najdroższych olejków na świecie.1 Jego wpływ na wygląd skóry jest jednak na tyle widoczny, że surowiec ten zdobywa coraz więcej sympatyków. Produktem ubocznym cennego oleju jest natomiast hydrolat, czyli woda roślinna, również chętnie wykorzystywana w kosmetyce. Jakich efektów można się spodziewać, sięgając po ekstrakt z opuncji?
Opuncja figowa – naturalne źródło piękna
Opuncja figowa (zwana też figą indyjską lub kaktusową) wywodzi się z Meksyku, jednak dziś jest uprawiana także w innych krajach o ciepłym klimacie, na przykład w Maroku czy we Włoszech. Aztecy uznawali ją za roślinę świętą, dziś również jest doceniana za swoje wyjątkowe właściwości. Opuncja kryje w sobie bogactwo witamin, w tym witamin z grupy B, witaminy C, beta-karotenu, witaminy E, a także składników mineralnych, przede wszystkim wapnia, potasu, magnezu, fosforu, żelaza. Dzięki zawartości karotenoidów i związków fenolowych opuncja ma działania przeciwutleniające, czyli zwalcza nadmiar wolnych rodników tlenowych.2 W Meksyku wykorzystywano ją w medycynie ludowej, między innymi do leczenia ran. Nam jednak kojarzy się głównie z pozyskiwanym z pestek olejkiem, który ze względu na odmładzające działanie na skórę, bywa nazywany nawet „naturalnym botoksem”.1,2 Jego niewątpliwą zaletą jest dobra tolerancja przez różne rodzaje cery, w tym trądzikową – czasami jest nawet polecany w celu zrównoważenia pracy gruczołów łojowych, likwidacji przebarwień i blizn potrądzikowych. Dzięki temu, że posiada właściwości kojące, może być stosowany w pielęgnacji cery wrażliwej. Nawilża, regeneruje, wygładza, zmniejsza stany zapalne, uszczelnia naturalną barierę hydrolipidową naskórka. Jego systematyczne stosowanie pozwala natomiast cieszyć się młodym wyglądem przez dłuższy czas.1,3
Hydrolat i olejek z opuncji w pielęgnacji skóry
Jak wykorzystać opuncję figową w codziennej pielęgnacji urody? Oczywiście możesz sięgnąć po czysty olejek i rozprowadzić na twarzy kilka kropli. Jeśli natomiast nie jesteś fanką olejków i tłustych formuł, dobrym pomysłem jest sięgnięcie po hydrolat opuncjowy, który dzięki niewielkiej zawartości olejku również pozytywnie wpływa na skórę. Warto także szukać kosmetyków, zawierających w składzie cenne ekstrakty.
Teraz w ofercie marki Lirene znajdziesz linię kosmetyków Power of Plants OPUNCJA, które mają szansę stać się najlepszymi przyjaciółmi Twojej skóry. Na początek możesz skusić się na 100% hydrolat w postaci wygodnego sprayu, który według zapewnień producenta pozostawi skórę wygładzoną, nawilżoną, miękką i odświeżoną. Wystarczy, że rano i wieczorem rozpylisz go na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Jeśli zaś chciałabyś przetestować również inne produkty z serii, polecamy Ci Krem wygładzający OPUNCJA, który oprócz hydrolatu zawiera witaminę C o działaniu rozświetlającym i poprawiającym koloryt skóry. Jak zapewnia producent, po około 3 tygodniach stosowania kremu skóra jest gładsza, aksamitna w dotyku i bardziej elastyczna. Ponadto w skład serii wchodzą wygładzająca płyn micelarny, pianka myjąca i peeling do twarzy.
Jeśli masz ochotę naturalnie zadbać także o całe ciało, warto skusić się na opracowane przez Lirene kosmetyki, zawierające dobroczynny olejek z opuncji figowej. Pierwszym jest Wygładzający żel pod prysznic, którego dodatkowym składnikiem jest ekstrakt z gruszki, który zgodnie z zapewnieniami producenta odżywia, nawilża i zmiękcza skórę. Uzupełnieniem pielęgnacji może być Wygładzający balsam do ciała, polecany zwłaszcza do skóry ze skłonnością do cellulitu i rozstępów.
Kosmetyki oparte na naturalnych składnikach dbają o skórę i rozpieszczają zmysły. Dziś nie musisz przygotowywać skomplikowanych mikstur samodzielnie, bo znajdziesz wiele gotowych preparatów. Jeżeli linia OPUNCJA przypadnie Ci do gustu, wypróbuj również inne nowości z oferty Lirene Power of Plants, którymi są ALOES, RÓŻA i MIGDAŁ. Dzięki nim zatroszczysz się o urodę i przełamiesz kosmetyczną monotonię!
Bibliografia:
- Barańska A. Opuncja figowa – naturalna toksyna botulinowa. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/opuncja-figowa-naturalna-toksyna-botulinowa,18775 Data dostępu: 6.05.2023.
- Cieślik E., Cieślik I., Bartyzel K. Wartość odżywcza i właściwości prozdrowotne opuncji figowej (Opuntia ficus-indica Mill.). Post Fitoter 2016; 17(3): 213-217.
- Cirino E. About Prickly Pear Seed Oil. https://www.healthline.com/health/about-prickly-pear-seed-oil Data dostępu: 6.05.2013.