Odeszła Sonia Rykiel

W wieku 86 lat odeszła od nas wybitna postać świata mody, Sonia Rykiel. Założycielka marki sygnowanego jej imieniem i nazwiskiem, aktorka oraz pisarka, polsko-rumuńskiego pochodzenia cierpiała na chorobę parkinsona.

O jej chorobie świat dowiedział się stosunkowo niedawno z wydanej w 2012 roku biografii projektantki, natomiast o śmierci poinformowała jej córka. Sonia Rykiel urodziła się w Paryżu w w 1930 roku. Tam również założyła rodzinę oraz zaczęła projektować. Od początku swojej kariery została ona okrzyknięta królową dzianiny. Nikt tak jak ona nie potrafił tworzyć z tego materiału kreacji, które wyglądały by szykownie ale i zapewniały komfort. Oprócz dzianiny, jej znakami rozpoznawczymi była burza rudych włosów, przez które myślała, że jest czarownicą, gdyż ludzie potrafili wytykać ją palcami. Sonia Rykiel była nagradzana jednymi z najbardziej znaczących nagród w świecie mody, na swoim koncie ma między innymi Oscara Fashion Group International, oraz francuski Ordre national du Merite. Dom mody Rykiel zawsze był biznesem rodzinnym. Prezesem marki jest córka Sonii, Nathalie, która zajmuje się też przygotowywaniem pokazów i kolekcją dziecięcą. Siostra – Daniele projektuje akcesoria, a zięć zajmuje się sprawami finansowymi.

Odejście Sonii Rykiel to wielka strata dla świata mody. W naszej pamięci jej burza włosów i znakomite projekty zostaną na zawsze.

źródło: pinterest.com