Nowy album Eda Sheerana „-” (Subtract) przejmuje oficjalną listę sprzedaży!

Ed Sheeran po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z największych gwiazdorów na świecie i ma w Polsce rzeszę oddanych fanów. Najnowsza płyta Anglika „-” (Substract) zadebiutowała na szczycie zestawienia OLiSu, zarówno w kategorii CD jak i LP.

Ed Sheeran

Oznacza to, że w pierwszym tygodniu od premiery ta niezwykle intymna i szczera płyta jest niekwestionowanym bestsellerem w Polsce. Napędzane singlami „Eyes Closed” i „Boat” dzieło trafiło na najwyższe miejsca list sprzedaży także w Belgii, Holandii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Ed Sheeran 5 maja zaprezentował szczery, intymny i odsłaniający duszę nowy album „- (Subtract)”.

Dzieło stanowi powrót Eda do songwriterskich korzeni. Cały materiał powstał na tle osobistego żalu, ale i nadziei artysty. Płyta „-” ukazuje jednego z największych gwiazdorów na świecie w najbardziej wrażliwej i szczerej odsłonie. Przed wydaniem albumu Anglik opublikował dwa utwory – chwytający za serce „Eyes Closed”, dzięki któremu zdobył swój 14. singiel na szczycie brytyjskiej listy przebojów, oraz „Boat”.

Na albumie Ed przesuwa granice swojego rzemiosła, przedstawiając w słowach piosenek najgłębsze przemyślenia w swojej karierze. Zarówno w zakresie tekstów jak i produkcji nad nowymi utworami artysta współpracował z Aaronem Dessnerem (The National), którego poznał przez ich wspólną przyjaciółkę Taylor Swift. Zaczynając w lutym 2023 roku, podczas miesięcznego pobytu w studiu, artyści napisali ponad 30 piosenek. Czternaście utworów, które wypełnia płytę – od skłaniających się ku folkowi do odważniejszych, pełnych orkiestrowych aranżacji – jest płynnie powiązanych ze sobą przez znakomitą produkcję.

Pracowałem nad „Subtract” przez dekadę, starając się stworzyć idealny akustyczny album. Pisałem i nagrywałem setki piosenek, mając klarowną wizję tego dzieła – wyjaśnia artysta.

Później, na początku 2022 roku, seria wydarzeń zmieniła moje życie, moje zdrowie psychiczne a ostatecznie moje spojrzenie na muzykę i sztukę. Pisanie piosenek jest dla mnie terapią. Pomaga nadać znacznie moim uczuciom. Pisałem więc bez zastanawiania się, jaka to będzie piosenka. Po prostu pisałem co popadnie. W ten sposób, w nieco ponad tydzień, dekada pracy ustąpiła miejsca moimi najgłębszym myślom. W ciągu miesiąca moja ciężarna żona dowiedziała się, że ma guza, a operacja może odbyć się dopiero po porodzie. Nagle zmarł też mój najlepszy przyjaciel, Jamal, a ja znalazłem się w sądzie broniąc swojej uczciwości i kariery jako autora piosenek. Wpadłem w spiralę strachu, rozpaczy i niepokoju. Czułem się jakbym tonął. Głowa ledwo utrzymywała się nad powierzchnią, ale nie mogłem złapać powietrza – opowiada Ed Sheeran.

Jako artysta wiedziałem, że nie mogę stworzyć wiarygodnego materiału, który nie reprezentowałaby tego, co czułem, w jakim miejscu swojego życia się znalazłem. I właśnie to ten album odzwierciedla. To drzwi do mojej duszy. Pierwszy raz nie próbowałem nagrać płyty, by spodobała się ludziom. Po prostu wydaję coś szczerego i prawdziwego o moim dorosłym życiu – dodaje.

To wpis z pamiętnika z lutego ubiegłego roku i mój sposób, by nadać wszystkiemu sens. Oto „Subtract” – podsumowuje gwiazdor.

Z okazji wydania „-” Ed zaprezentował też na swoim kanale YouTube 14 oficjalnych teledysków.

Ed Sheeran pojawił się na brytyjskiej scenie muzycznej w 2011 roku za sprawą swojego debiutanckiego albumu „+”. Szybko zapisał się na kartach historii wydając kolejne płyty „x”, „÷”, „No.6 Collaborations Project” i „=”. Wydawnictwa te sprawiły, że Sheeran stał się jednym z największych muzycznych artystów na świecie w XXI wieku.

Tracklista:
1. Boat
2. Salt Water
3. Eyes Closed
4. Life Goes On
5. Dusty
6. End Of Youth
7. Colourblind
8. Curtains
9. Borderline
10. Spark
11. Vega
12. Sycamore
13. No Strings
14. The Hills of Aberfeldy