Roos odwiedza swoją matkę raz do roku w małym miasteczku w Norwegii. Jednak więzi matki i córki są dość szorstkie. Niespodziewany wypadek zbliża kobiety, a matka staję się wsparciem dla córki w jej ostatniej drodze. Bo wizyta Roos w domu sprawia, że coś się kończy w ich beztroskim życiu rodzinnym. To pożegnanie pełne miłości, zrozumienia i bliskości.

Piętnaście lat temu zrobiłem z Gilliardem krótki film dokumentalny. Miał on wtedy dziewięć lat i toczył nierówną walkę z guzem mózgu. Gilliard dużo mnie nauczył. Stracił wzrok, ale zawsze chciał patrzyć przez wizjer kamery. Gdy spotykaliśmy się, udawaliśmy, że strzelamy do siebie z wyobrażonych pistoletów – nigdy nie udało mi się go trafić. Chybiłeś – mówił, szeroko się uśmiechając. Nigdy nie rozmawialiśmy o zbliżającej się śmierci, on nie chciał. Tylko raz wyszeptał, że jest przerażony, przeważnie wolał żartować. Ostatnie dni spędziłem przy jego łóżku, był bardzo chudy, bez przerwy zasypiał. Płakałem w ciszy. Nagle poczułem, że mała dłoń kładzie się na mojej. Gilliard był jednocześnie mały i duży – nawet gdy był jedną nogą w grobie, miał w sobie mądrość na temat tajemnicy życia. Też chciałem ją znać, zapytałem go o nią. Chciałbym wiedzieć to, co ty – powiedziałem. Uśmiechnął się i potrząsnął głową. Znał sekret, ale nie chciał mi go wyjawić. Powiedział: kiedyś sam się wszystkiego dowiesz. Strzeliłem do niego i znów chybiłem.

To z powodu takich chwil zrobiłem Niknięcie. Chciałem uchwycić zagadkę życia, ale ona zawsze się wymyka, jest niezwykle skomplikowana. Zrozumienie śmierci przypomina przesiewanie wody. Niknięcie to film o poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które stawia przed nami życie. Trzeba próbować, ale bez nadziei na ostateczny sukces. Jolein Laarman również otarła się o śmierć kilka lat temu. Umieranie nie jest jednak tematem filmu, stanowi raczej tło. Śmierci nie da się sfilmować, można pokazać jedynie walkę z nią, próbę przezwyciężenia jej przy pomocy miłości.

Boudewijn Koole

REŻYSERIA: Boudewijn Koole
WYSTĘUJĄ: Rifka Lodeizen, Elsie de Brauw, Marcus Hanssen
CZAS: 92 min
PRODUKCJA: Holandia, Norwegia