Nieznane ikony stylu

Maria Antonina, Merlin Monroe czy Jacqueline Kennedy Onassis to ikony stylu, które każdy z nas zna… a przynajmniej powinien. Jednak w historii mody jest o wiele, wiele więcej kobiet, które przyczyniły się do rozwoju tej sztuki. Nie raz były to rządziły krajami, były pisarkami, miały wielkie romanse, którym towarzyszyły skandale czy były odpowiedzialne za pakty pokojowe, a przy tym wszystkim zawsze były niezwykle stylowe. Wybraliśmy jedenaście sylwetek, które z pewnością was zainspirują.

1. Diane de Poitiers (1499-1566) 

Zasłynęła tym, że była starszą o dwie dekady kochanką króla Francji Henryka II. Jej charakterystycznym elementem ubioru były perły i złote bransolety, które nosiła przy każdej okazji. „Popularności” przyniosły jej również obrazy członków szkoły Fountainbleau, na których możemy oglądać Diane de Poitiers nago.

2. Madame de Pompadour (1721-1764)

To również kochanka króla Francji, tym razem jednak nie Henryka, a Ludwika XV. Była jednak ona jedną z tych metres, która miała wielkie wpływy. Dzięki swojej pozycji promowała artystów i filozofów, między innymi Voltaire’a. Jej styl był pełen przepychu, kochała pastele, kwiaty, kokardy i bogato zdobione tkaniny, Maria Antonina wypadała przy niej blado. Oprócz swojego zamiłowania do strojów, była ona również świetna negocjatorką. To miedzy innymi dzięki niej był możliwy sojusz między Francją, a Austrią.

3. Elżbieta Bawarska (1837-1898)

Znana lepiej wszystkim jako Sissi cesarzowa Austrii i królowa Węgier. Jej uroda była znana nie tylko w krajach, którymi władała. Jej tragiczne i pełne zwrotów akcji życie stało się wręcz kultowe. Do jej stałego image należały ekstremalnie zaciśnięte gorsety, spódnice z milionami warstw tiulu oraz ozdoby we włosach. Plotki głosiły, że były one tak długie, że uczesanie ich zajmowało kilka godzin, a ustrajanie kaskadami pereł, diamentów i najróżniejszych ozdób zajmowało kolejne kilka godzin. Mimo tego znalazła ona czas na to by zjednoczyć Austrię i Węgry.

4. Hrabina Castiglione (1837-1899)

Kolejna kochanka Francuskiego władcy. Hrabina Castiglione miała romans z Napoleonem III, jej krynolinowe suknie były często tak wielkie, że ledwo mieściła się ona w drzwiach. Lubowała się również w wielkich kapeluszach i nonszalanckich maskach. Ciekawym faktem z jej życiorysu jest to, że była jedną z pierwszych osób na świecie, która używała fotografii jako formy sztuki i pozowała do portretów, na których odkrywała ramiona i nogi, co jak na tamte czasy było skandaliczne.

5. Lady Gertrude Agnew (1865-1932)

Była żoną baronety, jednak zasłynęła jako bohaterką portretu, którego autorem jest słynny portrecista malarz John Singer Sargent. Jej ciemne włosy, przekłuwające spojrzenie oraz suknie w delikatnych kolorach były inspiracją dla wielu kobiet. Jest ona również dowodem na to, że sztuka ma potęgę, dzięki portretowi stała się jedną z liderek Angielskiej wyższej sfery.

6. Misia Sert (1872-1950)

Była bliską znajomą Coco Chanel, oraz wielu znakomitych artystów. Jej charakterystycznym elementem było uczesanie w stylu – Gibson girl, oraz koronkowe sukienki. Przez francuskie tabloidy została okrzyknięta „Królową Francji”, dzięki czemu jej pozycja wśród francuskiej bohemy była bardzo wysoka i pomagała promować artystów.

7. Marchesa Luisa Casati (1881-1957)

Ta ekscentryczna Włoszka była dziedziczką wielkiej fortuny. Słynna była ze swojego intensywnego trybu życia (głównie imprezowego), nie raz była bohaterką skandali. My pokochaliśmy jej styl – ciemny eyeliner, bogactwo biżuterii, zwiewne materiały i … najprawdziwszy gepard prowadzony przez nią na smyczy! Marchesa Luisa Casati wielokrotnie również była uwieczniana przez takich artystów jak Giovanno Boldini i Man Ray.

8. Sara Murphy (1883-1975) 

Pochodziła z zamożnej emigranckiej rodziny, która osiedliła się na południu Francji wraz z przyjaciółmi, do których należeli miedzi innymi artyści i pisarze. Była wielką miłośniczką pereł, to ona zapoczątkowała mode na noszenie ich do stroju kąpielowego! Ona i jej rodzina zostali uwiecznieni na portretach Picassa, gdyż byli bliskimi przyjaciółmi.

9. Evelyn Nesbit (1884-1967)

Była aktorką i modelką, z tragiczną historia w tle. Jej mąż brutalnie zamordował jej kochanka, słynnego architekta Sanforda White’a. Miała ona niezwykle delikatna urodę, którą podkreślała długimi lokami, ściśniętymi gorsetami i skandalicznie odkrytymi ramionami. My kochamy ją za to, że była supermodelką jeszcze przed powstaniem tego słowa.

10. Sonia Delaunay (1885-1979)

To pierwsza kobieta, której retrospektywę można było oglądać w Luwrze. Charakterystyczny styl Sonii, czyli geometryczne nadruki i printy był niezwykle odkrywczy jak na tamte czasy. To wszystko łączyła z ciemną szminką i kapeluszami typu cloche. Istny majstersztyk.

11. Lesley Blanch (1904-2007)

Ostatnia nasza ikona to brytyjska pisarka i historyczka. Kochała ona podróżować, z każdej swojej wyprawy przywoziła nie tylko masę wspomnień na podstawie, których pisała swoje opowieści ale i kosztową biżuterie. Łączyła ją z tunikami i pięknymi szalami. Tylko pozazdrościć takiego wyczucia.

Ciekawi nas czy wy macie jakieś ikony, o których jeszcze nie wiemy…

 

foto: pinterest.com