Nic nie jest abstrakcją :: wystawa Agaty Czeremuszkin-Chrut

Czy faktycznie abstrakcja nie istnieje? Najnowsza odsłona prac Agaty Czeremuszkin-Chrut „Nic nie jest abstrakcją” prowokuje i udowadnia, że sztuka, nawet ta abstrakcyjna, zawsze ma korzenie w rzeczywistości. 

Nic nie jest abstrakcją
1 / 3

Artystka, której prace były wystawiane w wielu krajach europejskich, tym razem zaprezentuje swoje dzieła w Galerii Xanadu w Warszawie. Wernisaż odbędzie się 11 września w godz. 18:00 – 21:00, a wystawę będzie można oglądać w galerii na ul. Hożej 51 od 12 do 29 września.

Kompozycje abstrakcyjne jedynie pozornie są emanacją swobody twórczej. Wynikają z przemyślanej kompozycji, pewnej konstrukcji i świadomej improwizacji, a nawet odrobiny szaleństwa. Abstrakcja zawsze ma swój temat, jednak każdy może go odebrać inaczej. Tym tematem w malarstwie Agaty Czeremuszkin-Chrut jest przede wszystkim człowiek. I chociaż to on jest w jej pracach najważniejszy, nie oznacza to, że malarka wprost przedstawia ludzkie ciało. Najnowsze dzieła autorki ukazują przemijanie, degradację i destrukcję człowieka odnosząc się do antycznych rzeźb.

Impulsem do powstania większości prezentowanych na wystawie prac było bowiem spotkanie z ponadczasową twórczością artystów klasycznej Grecji. Inspiracja cyklu „Odłamki” pochodzi z podróży do Aten i kontemplacji tamtejszych zbiorów sztuki, przede wszystkim rzeźby. Ludzkie ciało zaklęte w dziele sztuki ma być wieczne, przeciwstawiać się sile śmierci i rozpadu. Czasu nie można jednak pokonać – jest nieubłagalny zarówno dla ludzi, jak i dla rzeźb, które miały być przecież formą nieśmiertelności. W swoich pracach Agata Czeremuszkin-Chrut nie walczy z przemijaniem, a wręcz przeciwnie – pokazuje piękno powolnego unicestwienia.
W pracach malarki odnajdziemy elementy monumentalizmu i patosu, który towarzyszy nam w odkrywaniu urody antycznej sztuki. Jeśli nawet w pierwszym momencie wydaje się, że inspiracja na jaką powołuje się autorka jest zaskakująca, to po chwili bardzo dokładnie rozumiemy przekaz i czujemy emanację siły płynącą ze stworzonych obrazów.

  • Wystawę „Nic nie jest abstrakcją” będzie można oglądać od 12 do 29 września od poniedziałku do piątku w godz. od 12:00 – 19:00, a w soboty w godz. 11:00 – 16:00.
  • Wernisaż: 11 września, godz. 18:00 – 21:00.
  • Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny, ul Hoża 51 w Warszawie.