Kopiowana przez Warhola Japonka, większość jej obrazów sprzedaje się w USA, ekscentryczna, chora psychicznie 86-latka, której obrazy warte są miliony dolarów. Taka właśnie jest Yayoi Kusama. Zobaczcie zbiór jej prac. 

Yayoi Kusama zaczęła tworzyć w wieku dziesięciu lat. Jej skomplikowana relacja z matką oraz brak uznania w świecie japońskiej sztuki, rządzonej przez mężczyzn, sprawiły, że w 1957 roku wyjechała do Nowego Jorku. To tam, po początkowej biedzie i trudnościach w odnalezieniu się, stała się centralną postacią artystycznej sceny lat 60. Oprócz sukcesów w sferze malarskiej pochłonęło ją organizowanie kontrowersyjnych happeningów. W 1968 roku udzieliła ślubu parze jednopłciowej, ubranej w stroje, które zaprojektowała. W ramach prowokacji artystycznej napisała list do Richarda Nixona, proponując mu seks w zamian za zakończenie wojny wietnamskiej. Sama jednak przez lata żyła w białym związku, rezygnując z doznań cielesnych. Wielokrotnie organizowała też zgrupowania nagich ludzi w kultowych miejscach Nowego Jorku, na przykład przed budynkiem giełdy. Podczas takich wydarzeń artystka w złotym kimonie przechadzała się jak szamanka pośród nagich ciał, które znaczyła charakterystycznymi dla kolorowymi kropkami i groszkami. Z powodu pogłębiających się problemów psychicznych powróciła do Japonii.

Mimo to jej sztuka obsesyjna podbiła świat pop-artu. Sam Andy Warhol nieoficjalne przyznał się do kopiowania niektórych technik i wizualnych rozwiązań Kusamy. Jej twórczość zaowocowała współpracą z marką Marc Jacobs,  Lancôme czy Louis Vuitton. Jej prace wystawiane były w najważniejszych galeriach świata: Tate Modern w Londynie, Gagosian Gallery w Nowym Jorku, a nawet w Centrum Pompidou w Paryżu. Tak dobre wyniki i ogromna sympatia odbiorców oraz krytyków plasują ją na pierwszym miejscu najdrożej sprzedających się kobiet na światowym rynku sztuki, co jednak daje dopiero 34. miejsce najdrożej sprzedających się artystów. Prym jak widać wiodą ciągle Panowie. W 1993 roku była pierwszą Japonką reprezentującą swoje państwo na Biennale w Wenecji. W 2006 roku została nagrodzona przez Japoński Związek Artystów: Praemium Imperiale (Noblem w dziedzinie sztuki). W 2008 roku jej praca została sprzedana za 5,1 mln dolarów, co stanowi rekordową cenę za pracę żyjącej artystki.  Jak twierdzi sama artystka jej obrazy są wynikiem przewlekłej choroby psychicznej, ich tworzenie stało się autoterapią, co uchroniło ją przed popełnieniem samobójstwa. W 1977 roku Kusama na własne życzenie poddała się badaniom i została zamknięta w ośrodku psychiatrycznym w Tokio. Codziennie jednak, w stałych godzinach pracuje i tworzy dzieła w swoim studiu, gdzie zatrudnia grupę zaufanych asystentów. Mimo swoich 86 lat Kusama nie ustaje w tworzeniu groszkowych dziel dający tym samym upust psychicznej chorobie.

Źródło:

artboom.info // yayoi-kusama.jp // yellowtrace.com.au // taringa.net // pl.wikipedia.org