Warsztaty tańca japońskiej artystki Natsuko Kono we Wrocławiu

Już 24 listopada w ramach trwającej obecnie wystawy „THIRD SKIN. Prace z Sammlung Hoffmann i Schenkung Sammlung Hoffmann” Dom dla Kultury OP ENHEIM we Wrocławiu zaprezentuje performans japońskiej tancerki i choreografki Natsuko Kono. Znana z dynamicznych występów artystka poprowadzi także dwudniowe warsztaty tańca BUTOH zaplanowane na 25-26 listopada.

warsztaty Natsuko Kono
Czym jest praktyka BUTOH nazywana inaczej tańcem mroku? Ze względu na kulturę japońską i związany z nią buddyzm, ciemność może być tu rozumiana jako nieuświadomione aspekty psychiki ludzkiej. BUTOH jest nie tylko działaniem w ruchu i pracą z ciałem, ale także filozofią życiową, której centralnym punktem zdaje się być konfrontacja z tym, co ukryte. Podobnie jak w przypadku medytacji, sprowadza osoby je praktykujące do „tu i teraz”.

THIRD SKIN. Prace z Sammlung Hoffmann i Schenkung Sammlung Hoffmann

Kontrola ciała i emocji w postaci tańca BUTOH stanowi poszerzenie kontekstu prac autorstwa jednego z bardziej uznanych fotografów japońskiego pochodzenia – Nobuyoshi Arakiego– którego dzieła można obecnie oglądać na wystawie „THIRD SKIN. Prace z Sammlung Hoffmann i Schenkung Sammlung Hoffmann” we wrocławskim OP ENHEIM.

Performans i warsztaty Natsko Kono jako wydarzenia towarzyszące wystawie, stanowią wyjątkową okazję do doświadczenia piękna BUTOH na własnej skórze. Japońska tancerka i choreografka w 2013 roku założyła Akademię Butoh w Serbii, a trzy lata później „Butoh Initiative” w Berlinie, gdzie regularnie organizuje i prowadzi intensywne warsztaty. Występowała także na prestiżowych targach sztuki Frieze London. Już pod koniec listopada zawita do Wrocławia, stwarzając niezwykłą okazję dla wszystkich osób zainteresowanych tańcem, kulturą japońską, pracą ze swoim ciałem, a także konfrontacją z metaforycznym „cieniem”.

Natsuko Kono – tancerka, nauczycielka tańca i choreografka. Urodziła się i dorastała w Kobe w Japonii. Studiowała sztuki performatywne i taniec na Uniwersytecie Birkbeck w Londynie. Od 2005 roku współpracuje również z artystami Butoh: Yumiko Yoshioka, Katsura Kan, Tadashi Endo i Fran Barbe przy produkcjach teatru tańca, zarówno w tańcu, jak i operze reżyserowanej przez Doris Dörrie. Występowała jako solistka na Paris Butoh Festival, Dublin Butoh Festival, Moving Bodies Festival i wielu innych. Zapraszana na warsztaty Butoh w Anglii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Irlandii, Szkocji, Portugalii, Serbii, Rumunii i Japonii.

Projekt realizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Gminy Wrocław.