Nagość w social media: NOOD

Jak uniknąć dyskryminacji w kanałach social media? Twórcy nowej aplikacji NOOD wychodzą na przeciw seksizmowi i pomagają kobietom pokazywać swoje ciało w popularnych serwisach społecznościowych. O co w tym chodzi? Projektanci apki są zdania, że blokowanie przez Instagram zdjęć, na których kobiety pokazują nagie piersi lub waginy to dyskryminacja. Czy kiedykolwiek usunięto zdjęcie faceta, który pokazywał nagi tors?

Inicjatywa kryjąca się za aplikacją NOOD świetnie wpasowuje się w narrację autorów Instagrama @genderless_nipples, którzy pokazują, że – widząc nagi sutek – często nie jesteśmy w stanie ocenić, czy należy do kobiety, czy mężczyzny. A to właśnie kobiece ciało jest stale cenzurowane przez filtry Instagrama i Facebooka.

Aplikacja NOOD pozwala na publikowanie takich zdjęć bez większych problemów. Autorzy stworzyli rysunkowe naklejki, które służą do zakrywania sutków czy wagin. Pomyślano o wszystkich odcieniach skóry, wielkościach, nawet rodzajach rozstępów na ciele. Twórcy aplikacji odczarowują cielesne tabu i nie zgadzają się na dyskryminację ciała kobiety lub popieranie tylko jednego, nie zawsze zgodnego z prawdą, kanonu piękna. Co ciekawe – na użytkowanie aplikacji będziemy musieli jeszcze poczekać. Niestety firma Apple nie zgodziła się na dystrybucję aplikacji w serwisie AppStore ze względu na to, że według nich aplikacja uprzedmiotawia kobiety. NOOD zgłosił się więc do Google Play Store – czy użytkownicy będą mogli niedługo kupić tam aplikację? Co sądzicie o takiej inicjatywie?

 

źródło: www.facebook.com/nood.life