Na co stać Xperię XZ Premium - najlepszego smartfona 2017 roku?

Na temat Xperii XZ Premium CEO i Prezes Sony Mobile Communications Hiroki Totoki wypowiedział się po prostu słowami „To smartfon koncernu z największym potencjałem technologicznym w historii.” Liczne nagrody, które otrzymał smartfon dowodzą tego, że Sony powraca z impetem podium najważniejszych producentów GSM i pewnie staje w szranki z dotychczasowymi gigantami ostatnich lat. Dowiedzmy się więc, co aparat ma nam do zaoferowania.

Sukces w przedbiegach?
Aby nie być gołosłownym, warto wyjaśnić dlaczego Xperia XZ Premium cieszy się tytułem najlepszego smartfona roku 2017. Nie jest on bynajmniej przydomkiem wyssanym z palca. Global Mobile Awards zajmuje się wyłanianiem najlepszego sprzętu i w marcu bieżącego roku ogłosiło telefon mianem „Najlepszego Nowego Smartfona na MWC 2017”. Jest to najnowsze spośród 30 przyznanych już wyróżnień, którymi zajmuje się GSM Association składające się z operatorów licznych sieci komórkowych generacji II i III. „Najlepszym Nowym Smartfonem” nazwało ten sam telefon również GSM Arena. Jest to też „Wybór Redakcyjny” i „Najlepszy Smartfon” popularnego serwisu Tech Radar, „Najlepsza Innowacja” według UK Blog Awards i „Najfajniejsza na MWC” według redakcji Wired. CEO Sony, Hiroki Totoki nie krył dumy z recenzji i ocen sprzętu nie tylko ze strony operatorów, ale również firm będących partnerami produkcyjnymi i handlowymi, mediów, a przede wszystkich samych konsumentów.

4K w kieszeni?
Nadal niewielu Polaków zdecydowało się na kupno telewizora o rozdzielczości 4K, mimo faktu, iż technologia liczy już co najmniej kilka lat. Ci jednak, którzy spróbowali nowej jakości obrazu, niechętnie oglądają filmy na innym monitorze. Coraz częściej natomiast oglądamy filmy oraz przeglądamy wiadomości za pośrednictwem internetu w telefonie, co jest po prostu wygodne ze względu na przenośny charakter urządzenia. W przypadku Xperii XZ Premium wpatrywanie się w wyświetlacz to przyjemność – 5,5 cala ekranu w rozdzielczości 4K z HDR daje nieograniczone na ten moment możliwości w oglądaniu najnowszych produkcji filmowych, jak również gier. Miejsce na obudowie jest dobrze zagospodarowane, dzięki czemu telefon trzyma się bardzo zgrabnie, wygodnie.

Powiedzieć „nie” pajęczynce!
Badania wykazują jednak, że niezależnie od modelu aż 85% właścicieli telefonów upuściło swój aparat przypadkowo na ziemię przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku. Na to Xperia XZ Premium jest jak najbardziej przygotowana dzięki zastosowaniu Corning Gorilla Glass 5, czyli nowej generacji szkła, które zapobiega wszelkim defektom związanym z upadkiem na twardą powierzchnię. Współcześnie wielu posiadaczy telefonów dręczy potrzeba montowania dodatkowych szybek pancernych lub plastikowych nakładek na ekran celem wyeliminowania problemu popularnej „pajęczynki”, jednak nigdy nie zastępuje to fabrycznie zamontowanego szkła, które pozbawione jest m.in. bąbelków powietrza i zanieczyszczeń, które mogą pojawić się pod płytką zakładaną „chałupniczo” przez amatora.

Fotograf w kieszeni
Oprócz wyświetlania zdjęć i filmów w 4K, XZ Premium posiada możliwość kręcenia filmów z prędkością 960 klatek na sekundę dzięki technologii Super slow motion video oraz obiektywowi 25mm z przysłoną f/2,0. Robienie zdjęć telefonem do tej pory sprawiało problem z dwóch podstawowych powodów. Pierwszym jest paleta barw, która na omawianym smartfonie dzięki TRILUMINOS Display for mobile jest dużo większa. Nawet soczyste zielenie, głębokie błękity i żywa czerwień zostaną oddane perfekcyjnie, ponieważ kolory te mapowane są selektywnie przy zachowaniu najsubtelniejszych odcieni każdej z barw. Drugim problemem dotychczas był tzw. szum zniekształcający obraz i nadający niechlujny wygląd zdjęciom. Funkcja X-Reality sprawdza jakość filmu lub zdjęcia i naprawia go na bieżąco dobierając odpowiedniego rodzaju piksele, których brakuje, aby obraz był naturalny i w bardzo wysokiej rozdzielczości. Udogodnienie to ma również duży wpływ na prawidłowe renderowanie tekstur oraz uwydatnienie konturów – obraz jest dzięki temu bardziej przejrzysty. Pełnię walorów zdjęć i filmów możemy oglądać dzięki adaptacyjnemu mapowaniu barw przez wyświetlacz, a inteligentne korygowanie kontrastu pozwala nam dostrzec nawet najjaśniejsze kolory. Koniec więc z przejaskrawionymi zdjęciami, na ich miejsce wkracza odpowiednie nasycenie barw.

Przygoda gdziekolwiek jesteś
Pamiętaj, że Xperia XZ Premium to nie tylko swobodne przeglądanie internetu, robienie zdjęć i oglądanie filmów. To również Twój aktywny wpływ na rozgrywkę w ulubionych tytułach z Playstation 4 lub Playstation 4 Pro. Dzięki funkcji Remote Play do Twojego telefonu streamowany może być obraz zarówno lokalnie, jak i przez internet, pozwalając Ci cieszyć się wysokiej jakości rozrywką poza domem, gdzie tylko sobie wymarzysz. Oczywiście smartfon posiada wsparcie dla kontrolera DualShock 4, a cała usługa działa praktycznie identycznie jak w konsoli Playstation Vita lub Playstation TV. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych kabli ani akcesoriów – cała biblioteka Twojej konsoli stacjonarnej czeka, aż dotkniesz tylko ikonę odpowiedniej aplikacji.

Całkiem spora rodzina
Xperia XZ Premium posiada 4GB pamięci RAM i 64GB pamięci wewnętrznej. Wszystkie wymienione funkcje są możliwe jednak dzięki mocy procesora Qualcomm Snapdragon 835 i zastosowaniu systemu operacyjnego Google Android 7.1 Nougat. Jeśli chodzi o nowości smartfony Sony ciągle rozrastają się w szereg produktów na każdą kieszeń. Nowe smartfony w wersjach bardziej budżetowych i nieco pomniejszonych stanowią dobrą opcję dla osób o ograniczonych funduszach lub po prostu innych preferencjach. Na stronie www.sonymobile.com/pl/products/phones/ można sprawdzić które modele posiadają podobne parametry i funkcje, co japoński flagowiec.Rynek telefonii komórkowej zmienia się jak w kalejdoskopie, dlatego warto zainwestować w sprzęt, który będzie mocnym graczem przez wiele generacji i osiągami spełni Twoje oczekiwania służąc przez najbliższych kilka lat.