Monumentalne widowisko teatralne online “Ślepcy” w Teatrze KTO

Pora na teatr w internecie! Spektakl „Ślepcy” w reżyserii Jerzego Zonia będzie dostępny dla widzów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Widowisko teatralne w roku, w którym pandemia koronawirusa zatrzymała świat, wydaje się być jeszcze bardziej dotkliwą diagnozą współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji.

Spektakl “Ślepcy” nominowany był do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/Visual Theatre i dotychczas zaprezentowany ponad 100 razy na 50 festiwalach na całym świecie, m.in. w Korei Południowej, Iranie, Meksyku, Kolumbii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Niemczech, Szkocji, Belgii, Rosji, Czechach, Rumunii, Ukrainie i na Kostaryce. 12 grudnia o godz. 20:00 przedstawienie będzie dostępne dla widzów online. Dotychczas plenerowo wystawiani “Ślepcy” potrzebują odpowiednio dużej przestrzeni, dlatego transmisja odbędzie się wprost z TAURON Arena Kraków.

„Ślepcy” jako obraz współczesnego świata
Za niezwykle efektowną teatralną inscenizacją ukrywa się wiwisekcja społecznych relacji w sytuacji skrajnej: epidemii, masowej histerii, przymusowej izolacji, odebranego zmysłu, brnięcia przez mrok strasznych ludzkich zachowań.

W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie. Władze w pośpiechu izolują pierwszą grupę ślepych w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Zamknięta społeczność zaczyna rządzić się własnymi prawami, które wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi.

Nie wydaje mi się, że oślepliśmy. Myślę, że zawsze tacy byliśmy. Ślepi, ale mogący patrzeć. Byliśmy ludźmi, którzy patrzyli, ale nie widzieli – pisał Jose Saramago. „Ślepcy” to wstrząsające studium kondycji ludzkiej, a równocześnie metafora rozpadu społeczeństwa, w którym zanika empatia i tolerancja. Warunki odosobnienia w obozie dla ślepych sprawiają, że pojawiają się: hierarchia, degradacja społeczna, walka o przetrwanie, głód, gwałt i zbrodnia. Jesteśmy świadkami narodzin systemu totalitarnego. Przedstawienie ukazuje mechanizmy psychologiczne w sytuacjach krańcowych.

Spektakl „Ślepcy” zostanie pokazany w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Transmisja odbędzie się 12 grudnia, o godz. 20:00 na platformie www.playkrakow.com. Udział w wydarzeniu online jest bezpłatny.