Magiczne, świecące grzybki

Świecące grzyby są niesamowitym zjawiskiem znanym z japońskiej anime i programów przyrodniczych. Naukowcy rozróżniają 71 gatunków takich grzybów, które występują głównie w lasach deszczowych Ameryki Południowej. Zainspirowały one projektantów do stworzenia pięknych, magicznych lamp. 

Grzyby te wykazują zdolność do bioluminescencji czyli świecenia, które jest skutkiem zachodzących reakcji chemicznych. Emitują światło w celu zwabienia owadów, które roznoszą ich zarodniki oraz sygnalizują, że nie nadają się do jedzenia. Co ciekawe, zdolność do promieniowania posiadają wszystkie żywe organizmy, jednak tylko u niektórych jest ona na tyle silna, że można ją zobaczyć. Podobną zdolność posiadają tez słynne z wytwarzania światła świetliki. Opieńka miodowa – znany, jednak mało popularny w kuchni polskiej grzyb świeci w nocy delikatnym zielonkawym światłem. Jeśli będziecie chcieli zobaczyć to niesamowite zjawisko na własne oczy szukajcie jej od sierpnia do listopada w lasach, zaroślach, pieńkach i starych pniach drzew iglastych i liściastych. Emitują one dość słabe światło, najlepiej więc udać się do lasu w pochmurną, bezksiężycową noc.

Lampki  ledowe w kształcie grzybów wprowadzą baśniowy element do naszego domu. Grzyby w domu są zwykle gościem całkowicie niepożądanym. Takie grzybki jednak wprawiają nas w niekłamany zachwyt. Znana z tego typu projektów jest na przykład japońska marka Great Mushrooming.

 

Źródło: pinterest