Los enmascarados

Szukacie oryginalnego wyposażenia wnętrz? W takim razie musicie poznać kolekcję mebli „Los enmascarados” Any Jimenez. Przy ich tworzeniu meksykańska artystka, nie tylko inspirowała się, ale wręcz zamieniła maski w szafki z szufladami.

Los enmascarados” (po hiszp. zamaskowany) to minikolekcja mebli składająca się z pięciu propozycji. Od razu ostrzegamy, jeśli szukacie zwykłej, drewnianej komody, czy szafki zawiedziecie się. Jeśli jednak, jesteście otwarci na pewną dozę szaleństwa połączoną z dowcipem oraz z kreatywnością, to jesteśmy pewni, że zostaniecie fanami projektów Any Jimenez.

Pochodząca z Meksyku artystka postanowiła, że jej meble będą odzwierciedlać tradycyjne maski, które są nieodłączną częścią kultury Ameryki Środkowej. Te niezwykłe przedmioty, używane w celach magicznych lub obrzędowych, zostały zanalizowane i tak zinterpretowane, żeby mogły (metaforycznie) stać się częścią życia codziennego, a nie tylko duchowego. W trakcie procesu tworzenia Jimenez dodała od siebie szczyptę humoru, przez co wyszła przesadzona wersja klasycznego mebla z szufladami.

Moją intencją było dogłębne pokazanie co to znaczy być Meksykanką poprzez zbadanie przedmiotu, który to definiuje (kulturowo, przyp. red.). Wszystko to miało mnie inspirować do stworzenia współczesnego przedmiotu bez pokazywania maski dosłownie, tylko zaprezentowania jej roli w tradycji.