10. jubileuszowa edycja Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 13-23 października a jej hasłem przewodnim jest Tożsamość. Victor Papanek w książce Design dla realnego świata pisał „Projektowanie to najpotężniejsze znane dotąd narzędzie kształtowania przez człowieka własnych wytworów i środowiska, a co za tym idzie samego siebie”. Zainspirowani tą myślą, wspólnie z zaproszonymi projektantami i kuratorami, zastanowimy się, jak poprzez dizajn manifestuje się tożsamość twórców i odbiorców. Poszukamy też odpowiedzi na pytanie, co kształtuje tożsamość miejsc w których żyjemy, a w bloku biznesowym poświęconym tożsamości marki rozmawiać będziemy o tym, jakie cechy definiują dobrze zaprojektowane przedmioty.
Jubileusz to również okazja do podsumowań i układania planów na przyszłość. Właśnie o przyszłości, technologii, robotyzacji, nowych wyzwaniach stojących przed ludzkością oraz innowacyjnym wizualizacjom danych czy zobrazowaniu dzisiejszego społeczeństwa za pomocą grafiki opowiadają dwie, zaproszone specjalnie na festiwal, wystawy: „Everyda(y)ta” oraz „Random Darknet Shopper”, prezentowane w bloku „The Future is Now”. Nad szeroko i różnie interpretowaną tożsamością zastanawiamy się również wspólnie z wybranymi grafikami
i ilustratorami poprzez przegląd plakatów na wystawie „Eye-dentity – Poster Stories”. Specjalna wystawa jubileuszowa pozwoli widzom zerknąć wstecz i prześledzić rozwój festiwalu od jego pierwszej edycji w 2007 roku. Jak co roku na festiwalu zobaczyć będzie można najlepsze polskie wdrożenia prezentowane na wystawie must have oraz innowacyjne projekty młodych twórców, prezentowane na wystawie make me!, spośród których jeden otrzyma nagrodę PARADYŻ AWARD w wysokości 20 000 PLN, ufundowaną przez Mecenasa Festiwalu – Ceramikę Paradyż. Przygotowaliśmy również specjalną część programu dedykowaną najmłodszym fanom dizajnu. Dzięki specjalnej strefie przygotowanej we współpracy z IKEA, warsztatom oraz wystawie dzieci będą miały szansę zrozumieć dorosły świat wzornictwa. Ponadto, na festiwalu pojawią się dziesiątki prezentacji najlepszych polskich marek i wiele innych wydarzeń organizowanych w całym mieście.
Dziesiąta edycja festiwalu jest dla nas okazją do refleksji nad rolą, jaką przedmioty, którymi się otaczamy, pełnią w naszym życiu; jak pisał Deyan Sudjic w Języku rzeczy „Nasze związki z tym, co posiadamy, nigdy nie są proste. To skomplikowana mieszanka przemyślności i niewinności. Przedmioty nie są w żadnym razie niewinne (…). I właśnie dlatego są zbyt interesujące, by o nich nie mówić.”