O Kronikach Nierówności Marcina Szczygielskiego wspominaliśmy Wam przy okazji wakacyjnej książkowej polecajki. W Światowy Dzień Coming Outu chcemy jeszcze na chwilę zatrzymać się przy twórczości pisarza, która, według nas, powinna być lekturą obowiązkową w każdej szkole.

 

 

Kroniki Nierówności składają się z dwóch tomów poświęconych w pełni tematyce gejowskiej. Pierwszy z tytułów – Berek, czyli upiór w moherze opowiada historię trzydziestoletniego homoseksualisty, Pawła, który prowadzi typowe mieszczańskie życie. Dobra praca, mieszkanie, weekendy w klubach i przelotne miłości. Nie brzmi to jak skomplikowany tryb życia, prawda? Poznając bohatera bliżej, odkrywamy złożoność jego problemów. Dowiadujemy się, że ma problemy z zaangażowaniem się w związki, znalezieniem odpowiedniego partnera. Z lękiem podchodzi do znajomości z Wojtkiem – zupełnie tak, jakby nie mógł uwierzyć w to, że zasługuje na prawdziwe, czyste uczucie. W tych wszystkich perypetiach Pawłowi towarzyszy Anna – jego sąsiadka. Seniorkę określa się jako tzw. mohera. Jest bogobojną chrześcijanką, która absolutnie nie potrafi zaakceptować orientacji seksualnej swojego sąsiada i prowadzi przeciw niemu swoją własną vendettę. Do czasu – wszystko zmienia się, gdy Anna ulega wypadkowi.

Berek to nie tylko książka, to również sztuka teatralna, która od kilku lat nie schodzi z afisza Teatru Kwadrat. W główne role wcielili się fenomenalni Paweł Małaszyński i Ewa Kasprzyk. Polecamy z całego serca.

Marcin Szczygielski nie planował pisania drugiego tomu Kronik. Inspiracją do napisania drugiej części cyklu była… Edyta Olszówka. Poprosiła autora o napisanie dla niej monodramu. I właśnie tak powstała historia Wekiery – nauczycielki historii, której perypetie są idealnym dopełnieniem życiowych przejść Pawła, nastoletniego geja nieszczęśliwe zakochanego w swoim nauczycielu wf-u. Bierki to książka poruszająca. W otwarty sposób mówi o potrzebie miłości, kontaktu fizycznego. Przedstawia problem nietolerancji i wykluczenia ze środowiska – ojciec bowiem wyrzuca Pawła z domu, kiedy dowiaduje się, że jest gejem, natomiast jego brat otwarcie się nad nim znęca.

 

Książki Marcina Szczygielskiego przedstawiają homoseksualizm jako stan całkowicie naturalny. Pokazują punkt widzenia gejów i to, w jaki sposób przeżywają swoje uczucia, że – wbrew opinii niektórych – nie chodzi tylko o seks, ale miłość, bliskość i ciepło. Pozycje wstrząsają opisem tego, do czego prowadzi nietolerancja i brak świadomości w społeczeństwie. Nie ma w tekstach ani grama przesady – autor opisuje naszą rzeczywistość.

Tomasz Raczek, życiowy partner Marcina Szczygielskiego, w przedmowie do Berka, użył słów: „Berek (…) nie epatuje środowiskową odmiennością ani nie próbuje na siłę szukać dla niej usprawiedliwienia. Pisana jest z pozycji człowieka pewnego swojej tożsamości i umiejącego walczyć o siebie.”

I takie właśnie są Kroniki.

 

 

 

Tekst: Kasia Kępka / example.pl