Kolka u maluszka :: Jak pokonać ten problem?

Bycie mamą i tatą nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza na początku, kiedy dopiero uczą się oni, na czym tak naprawdę polega rodzicielstwo. To właśnie wtedy pojawia się częsty problem maluszków, czyli kolka. W artykule wyjaśniamy, z czym związana jest ta przypadłość. Podpowiadamy jak sobie z nią poradzić szybko i skutecznie!

Jak rozpoznać kolkę?
Zazwyczaj nie jest to dolegliwość trudna do wychwycenia. Objawy te znają nasze babcie, ciocie i mamy. Charakterystyczny jest tutaj intensywny płacz maluszka. Stan ten występuje zazwyczaj wieczorem i powtarza się kilka razy w tygodniu. Dotyczy on zazwyczaj dzieci w wieku między 3. tygodniem, a 5. miesiącem życia. Zazwyczaj mija, kiedy maluch ma pół roku. Inne symptomy towarzyszące tej przypadłości to: podkurczanie nóżek, twardy brzuszek i zaczerwienienie twarzy.

Cenne wsparcie rodzica
Bardzo często pomocne okazują się popularne produkty na kolki, które zawierają symetykon. Takie, które są dostosowane do wieku maluszka i można je nabyć bez recepty w każdej aptece. Oprócz tego istnieje cała lista metod, które można stosować, aby ulżyć dziecku. Pomocne okazują się ciepłe okłady i układanie dziecka w pozycji na brzuszku. Do tego można robić mu codziennie masaże przy użyciu specjalnej oliwki dla niemowlaków.

W tym czasie bardzo ważna jest też bliskość rodziców wobec ich dzieci. Dziecko potrzebuje dużo ciepła, przytulenia i przede wszystkim spokoju. Należy zadbać o to, aby miało swoją przestrzeń do wypoczynku i snu. Niedopuszczalne jest np. palenie papierosów w otoczeniu dziecka.

Kiedy do lekarza?
Niekiedy młode mamy, które jeszcze karmią piersią, w obawie o swoje dziecko, zmieniają swoją dietę. Zazwyczaj jednak nie ma to dużego wpływu na kolkę u niemowlaka. Choć trzeba mieć oczywiście na uwadze, że takie objawy w niektórych sytuacjach mogą być wynikiem nietolerancji pokarmowych. Fakt ten jednak warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Do specjalisty trzeba się udać również wtedy, kiedy w stolcu dziecka pojawia się krew, albo wówczas, gdy wzdęcie brzuszka jest tak duże, że nawet po oddaniu gazów nie następuje poprawa. Alarmujące są również wymioty, występowanie gorączki i nieprzybieranie na wadze.

Inne problemy małego brzuszka
Kolka to jeszcze nie wszystkie kłopoty małego brzuszka (przydatny artykuł o tej tematyce znajdziemy tutaj). Niekiedy może dojść także do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej. W przypadku noworodków przyczynić może się do tego sposób porodu. To, czy odbył się on drogami natury, czy poprzez cięcie cesarskie.

Liczy się ponadto sposób karmienia dziecka. Inaczej może na niego wpłynąć mieszanka, a inaczej naturalne mleko matki. Co ciekawe, ważną kwestią jest też wiek ciążowy i to, czy malec otrzymywał antybiotyk. Warto tutaj sięgnąć po preparat zawierający dobroczynne bakterie, po to, aby mikrobiota była w równowadze od pierwszych dni życia.