Kolczasta natura - kaktus udomowiony

Kaktus czyli nieodrodny symbol Meksyku i pustynnych równin jest wyjątkowo niewymagającą rośliną. Do życia potrzebuje słońca i niewielkiej ilości wody raz na jakiś czas. Mimo kolczastego charakteru łatwo się zaprzyjaźnimy z kaktusowymi dodatkami o westernowej sławie.

Indianie – rdzenni mieszkańcy Ameryki, wykorzystywali kaktusa w celach rytualnych. Z niektórych odmian kaktusów meksykańskich wyrabiali oni środek o właściwościach odurzających zwany pejotlem. Miał on działanie halucynogenne, wprowadzające w stan ekstazy. Odmienne stany świadomości osiągane były w celu połączenia się z duchami i wkroczenia w inny, wyższy stan świadomości. Szamani pod  wpływem pejotlu , a konkretnie substancji w nim zawartej – meskaliny doznawali barwnych wizji i zespolenia z sacrum.

Design z kolcami w formie poduszki będzie stanowił żart sam w sobie. Roślina z natury nieprzyjemna i odstręczająca staje się miła i zachęcająca do przytulania się. Porcelanowy kaktus żyjący w prawdziwej doniczce będzie świetną rośliną ozdobną jeśli hodowla roślin i utrzymywanie  ich przy życiu nie jest naszą najmocniejszą stroną.

Nadruk z kaktusem na poduszce, tapecie czy pościeli sprawi, że wnętrze zyska egzotyczny i barwny koloryt. Jeśli dodamy do tego jeszcze kilka żywych sukulentów, jest szansa, że poczujemy się jak w słonecznym, szalonym Meksyku. Do designerskich sukulentów pasować będą dodatki w wyrazistych, mocnych barwach. Motyw kaktusa jest wykorzystywany przez projektantów w przypadku przedmiotów, które zawierają w sobie kolczastość, jak pojemnik na wykałaczki lub szpilki.

 

Źródło: pinterest