Kochanek:: Jacek Melchior

Ta historia może wzbudzić twój sprzeciw, ale na pewno cię poruszy! Wielowątkowa opowieść o sensie przyjaźni i miłości, potędze seksu, ukrytych pragnieniach, złudach intelektu i pułapkach wychowania, które sprawiają, że zrozumieć wcale nie znaczy zaakceptować.

Alek, ratownik medyczny, wkrótce zamierza się ożenić. Damian, jeszcze student, ucieka w książki, kryjąc przed światem swoją prawdziwą naturę. Spotkanie obydwu zmieni w ich życiu więcej, niż mogliby przypuszczać, wpływając także na losy ich najbliższych i wiążąc je w zaskakujący sposób. W otoczeniu Damiana są jego matka, siostra, szwagier i przypadkowi mężczyźni. Alek wciąż szuka kobiety idealnej. Gdy na świat przyjdzie jego charyzmatyczna córeczka, będzie ich obu uważała za ojców… Saga rodzinna, rozgrywająca się na tle Warszawy i Polski ostatnich dwudziestu lat, znaczonych głośnymi wydarzeniami ukazanymi w nietypowym świetle.

„Kochanek” skutecznie podejmuje zadanie wypełniania luk w zbiorowej wyobraźni. Może to i literatura środka – prowokacyjna, lecz tylko trochę; przepełniona aluzjami, lecz zawsze zidentyfikowanymi; opowiadająca o trudnych relacjach, lecz nigdy konfliktowych; nie nazbyt łatwa, lecz niezbyt trudna – ale właśnie jako taka spełnia się najlepiej.
Maciej Jakubowiak, Dwutygodnik.comAutor „XXL – tragikomedii erotycznej” powrócił z książką dobrze przemyślaną, głęboką, a przy tym lekko skandalizującą. „Kochanek” trzyma poziom debiutanckiej powieści Melchiora.
Michał Paweł Urbaniak, ArtPapier