Kobiety: Grace Neutral

W Polsce kontrowersje wśród społeczeństwa nadal wzbudza nietypowy kolor włosów, kolczyk w twarzy czy tatuaż na dłoni. Oczywiście, w dużych ośrodkach miejskich komentarzy na temat „dziwnego” wyglądu słyszy się mniej niż w mniejszych miastach, ale nadal daleko nam do pełnej akceptacji wszystkiego, co odbiega od normy. Pamiętam, ile spojrzeń skupiała na sobie moja przyjaciółka, kiedy w centrum Warszawy spacerowała z wiankiem ze świeżych kwiatów na głowie. Nie były przyjazne, nie były pełne uśmiechu. Starsza kobieta przechodząca obok powiedziała „Gdyby szła pani teraz ulicą w Nowym Jorku, nikt nie zwróciłby nawet na panią uwagi”. W punkt, prawda? Osoba, której sylwetkę chcemy dziś Wam przybliżyć na pewno nie odnalazłaby się w polskiej rzeczywistości. Jest zbyt kolorowa. Przedstawiamy Grace Neutral, kosmitkę z Londynu.

Niedawno magazyn i-D opublikował serię materiałów o niejakiej Grace Neutral – aktywistce i tatuatorce. Kim jest i dlaczego stała się symbolem współczesnego pokolenia młodych? Dziewczyna o delikatnej urodzie, kruczoczarnych włosach, fioletowych oczach i przeogromnej ilości tatuaży. Grace jest symbolem walki o własne „ja” i byciu sobą niezależnie od wszystkiego. Grace od zawsze interesowała się tatuażami, zaczęła ozdabiać swoje ciało rysunkami i pracować w tej branży. Szybko też rysowanie na ciele przestało jej wystarczać, zainteresowała się skaryfikacjami. Dziś Grace nie ma pępka, ma przecięty język, wytatuowane gałki oczne i uszy elfa. Przesada? Naruszenie granic? Kto ma prawo wyznaczać te granice?

Grace Neutral jest artystką mieszkającą i pracującą w Londynie. Nie robi nikomu krzywdy, jest aktywistką, człowiekiem, który po prostu chce być sobą. Wielokrotnie powtarzała, że wszelkie zmiany jej ciała wynikają z tego, że nie czuła się dobrze w skórze, którą otrzymała jako dar od Matki Natury, chciała, żeby jej wygląd zewnętrzny pokazywał to, jak czuje się w środku. Czy to zbrodnia?  Neutral mówi o sobie, że ma big bullshit filter, który nie pozwala jej przejmować się hejterami, którzy nie chcą zrozumieć tego, co jest inne. Ma kochających rodziców, pracę, przyjaciół, pasje, które rozwija. Pokazuje nam wszystkim, że można być sobą niezależnie od tego, co przez to rozumiemy. Najważniejsze jest, żeby żyć w zgodzie z samym sobą i nie robić przy tym krzywdy innym ludziom. To chyba jest najważniejsze, prawda?

 

 

źródło: pinterest, i-D [Alasdair McLellan], chasseur [Vic Lentaigne], house of junk