Kinomural 2023 – pokaż swój projekt na wrocławskiej kamienicy. Rusza nabór OPEN CALL

Kinomural ogłasza nabór do programu tegorocznej edycji, temat przewodni to “Odmienne stany świadomości”. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 kwietnia.

Kinomural 2023Kinomural to nowe medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku swoje prace na wrocławskich kamienicach pokazuje kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata (m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Bułgarii, Rumunii, Francji, Turcji, Polski, Anglii, Hiszpanii, Belgii). We wrześniu, po raz kolejny, w wybranych dzielnicach miasta, na bocznych ścianach budynków symultanicznie odbywać się będą projekcje audiowizualne – różnego rodzaju formy filmowe, od wideoartu, przez dźwiękowy performance, kino eksperymentalne, po instalacje audiowizualne. W tym roku jedna z nadodrzańskich ścian w całości zostanie poświęcona na przegląd prac twórczyń i twórców wyłonionych w naborze OPEN CALL.

Kinomural 2023OPEN CALL wokół tematu snu
Sen należy do najbardziej osobistych doświadczeń człowieka. Jest częścią świadomości, nad którą nie mamy władzy, gdyż świeci światłem dalekim, wydobywającym się stamtąd, gdzie bywamy tylko czasami. Nie wiemy, czym są światy, po których nawigujemy podczas marzenia sennego. Mapuje je po omacku nasza świadomość wraz ze starszym rodzeństwem: podświadomością i nieświadomością.

Psychologowie twierdzą, że istnieje specjalna kategoria nazywana „sny wielkie”. Charakterystyczną cechą wskazującą, że sen należy do kategorii „wielkich” jest przemożna potrzeba opowiedzenia go drugiej osobie – nie da się go zachować dla siebie. U ludów pierwotnych takie treść przekazywano całemu plemieniu jako przesłanie bóstw i przeżywano je wspólnie.

Jeśli śniący łączy się z astralną centralą, to misją artystki/artysty jest wydobyć i ujawnić akta snów z tego tajnego archiwum. Kinomural oferuje możliwość upublicznienia tych tajemnic w dużej skali pustych ścian miejskiej scenerii. Wtedy w ciemności zaświecą tylko wasze sny. “Odmienne stany świadomości” są tematem tegorocznego naboru prac wideo. Pokażcie nam swoje archiwum wydarzeń, doznań, obrazów z życia, jakie przeżywacie po zaśnięciu. Interesuje nas trans, szamanizm, alchemia i ciała astralne. Wchodzimy w lucid dreams, bad trip i psychomagię – mówi Bartek Bartos, dyrektor wydarzenia.

Prace zgłoszone do OPEN CALL mogą być pracami stworzonymi specjalnie na potrzeby naboru bądź też projektami z wcześniejszego dorobku artystki/artysty. Spośród wszystkich filmów, Jury w składzie: Peter Burr, Adriana Prodeus, Agata Bartos, wyróżni i nagrodzi trzy, a każda z nich otrzyma 2.000 zł. Jak aplikować? Regulamin, techniczne wytyczne: www.kinomural.com.

Kalendarz:
• 15 lutego – otwarcie naboru
• 30 kwietnia – zamknięcie naboru
• 30 maja – ogłoszenie listy finalistów Kinomural OPEN CALL 2023
• 23 września – prezentacja prac finalistów podczas Kinomural 2023
• 24 września – ogłoszenie wyników wyróżnionych prac

***
Kinomural
23 września 2023
www.kinomural.com
Organizator: Fundacja Kinomural
Mecenas Konkursu: OKRE Development www.okre.pl
***
Jury:
Peter Burr – nowojorski artysta multimedialny, mistrzowsko gra animacją komputerową. Często korzysta z narzędzi przemysłu gier wideo, tworząc wciągające filmowe dzieła sztuki. Jego prace pokazywane były przez takie instytucje jak documenta 14 w Atenach, MoMA The Museum of Modern Art PS1 w Nowym Jorku czy Barbican Centre w Londynie. Jako Hooliganship – pod szyldem własnej marki Cartune Xprez – wyprodukował setki wystaw multimedialnych i objazdowych programów prezentujących dokonania frontmenów animacji eksperymentalnej.

Adriana Prodeus – krytyczka filmowa i sztuki, kuratorka Kinomuralu. W miesięczniku KINO odpowiada za temat numeru i rozwija cykl reportaży o pracowniach animacji. W magazynie Vogue Polska publikuje felieton „Demontaż atrakcji”. Selekcjonerka, programerka i jurorka wielu festiwali.

Agata Bartos – absolwentka holenderskiej Akademii Sztuk Pięknych w Arnhem. Tworzy na pograniczu sztuk plastycznych, filmu oraz teatru