Karnawał w Rio 13 lutego!

Choć karnawałowa zabawa, parady tancerzy w błyszczących strojach z piór i cekinów oraz turnieje samby wydają się mocno zakorzenione w brazylijskiej tradycji, to w rzeczywistości są to imprezy stosunkowo nowe. Do Brazylii zwyczaj kolorowych imprez zawitał za sprawą Portugalczyków, a pierwszy bal karnawałowy w Rio odbył się dopiero w 1840 roku. Pierwszy karnawał, podobnie do współczesnego, obfitował w dobrą zabawę, muzykę, szampana oraz whisky. Uczestnicy imprezy zamiast samby tańczyli walca i polkę, a na parkiecie królowały bardziej achowawcze kreacje.

Trudno wyobrazić sobie współczesny karnawał bez odważnych, kolorowych strojów i masek, w czasach pierwszych zabaw karnawałowych wyglądało to zupełnie inaczej. Na parkiecie wśród mężczyzn królowały fraki, kobiety wybierały krynoliny i bufiaste rękawy. Estetykę bliższą współczesnej modzie karnawałowej prezentowali afrykańscy niewolnicy sprowadzeni do Brazylii przez Europejczyków. Przyozdobieni w pióra, trawy, naszyjniki z kamieni i kości, swoim tańcem próbowali zjednać sobie życzliwość własnych bóstw i odgonić złe duchy. To właśnie ich stroje stały się wzorem dla współczesnych karnawałowych kreacji. Przybysze z Afryki Zachodniej i Angoli przywieźli ze sobą także zmysłowy i początkowo uznawany za nieprzyzwoity taniec – sambę. Jej pulsujący rytm stał się nie tylko symbolem zabawy i wolności, ale z czasem zawładnął także karnawałem.

Brazylijski koktajl

W ten sposób zabawa, przywieziona do Ameryki Południowej ze starego kontynentu, nabrała zupełnie nowego charakteru. Brazylijczycy zapożyczyli europejskie zwyczaje, nasycając je radością, zmysłowością i kolorem. W efekcie podczas karnawału możemy podziwiać wielokolorowe stroje podkreślające piękno kobiecego ciała, gorący taniec i wreszcie, europejską whisky, od zawsze towarzyszącą radosnym spotkaniom i zabawie. To właśnie Brazylijczycy nadali europejskiej whisky, zupełnie nowy, wyjątkowy charakter, łącząc tradycyjne słodowe nuty z lekkim aromatem dojrzewających w południowym słońcu limonek.

Taka właśnie jest geneza powstania Ballantine’s Brasil – whisky, która łączy europejską tradycję z latynoskim duchem zabawy i nieskrępowania. Alkohol powstaje według zasad, od stuleci stosowanych w produkcji szkockiej whisky. Dopiero na ostatnim etapie przygotowania trunek jest przelewany do beczek wypełnionych skórką brazylijskiej limonki, aby nasycił się cytrusowym aromatem. Dzięki temu Ballantine’s Brasil nabiera owocowej lekkości, stając się wspaniałą propozycją dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z whisky oraz pragną przywołać ducha swobody i zabawy. Ballantine’s Brasil spełni również oczekiwania bardziej doświadczonych wielbicieli whisky poszukujących nowych, zaskakujących smaków.

Canela Kick
Czego będziesz potrzebował?
– whisky Ballantine’s Brasil
– 4 kieliszki
– limonka
– cynamon
– cukier
Krok po kroku…
1. Do 4 kieliszków wlej schłodzonego Ballantine’s Brasil.
2. Wymieszaj cynamon z cukrem, zanurz cząstkę limonki a następnie połóż ją na krawędzi kieliszka.
3. Wypij shota i zagryź cząstką limonki.

Sangria Blanca
Czego będziesz potrzebował?
– whisky Ballantine’s Brasil
– szklany dzbanek
– syrop cukrowy
– białe wino
– herbata brzoskwiniowa
– lemoniada
– owoce
Krok po kroku…
1. Do prostego dzbanka dodaj cztery porcje Ballantine’s Brasil, jedna porcję soku z limonki i jedną porcję
syropu cukrowego.
2. Następnie dodaj jedną porcję białego wina (najlepiej Sauvignon Blanc), trzy porcje herbaty brzoskwiniowej
i dwie porcje lemoniady. Udekoruj limonkami, brzoskwiniami i owocami egzotycznymi.

Więcej o marce Ballantine’s:
Ballantine’s to whisky typu blended, w której skład wchodzi ponad 40 rodzajów szkockich whisky z 4 regionów Szkocji: Speyside, Highlands, Islay oraz Lowlands. Na jej charakter szczególnie wpływają whisky słodowe powstające w jednej z najstarszych destylarni w regionie Speyside, a mianowicie Glenburgie nadającej mieszance smak jabłek i gruszek. Miltonduff – kolejna destylarnia uzupełnia Ballantine’s o nuty kwiatowe, ziołowe oraz dodaje delikatną nutę wanilii. Z kolei malt whisky powstające w destylarni Scapa nadają jej kremową słodycz. Charakterystyczny styl whisky Ballantine’s można określić jako elegancki, wyważony, delikatny i słodki. Przyczynia się do tego fakt, że Ballantine’s dojrzewa tylko i wyłącznie w dębowych beczkach po burbonie. Nad jakością w każdej fazie procesu wytwarzania whisky, poczynając od zbioru zboża, a na gotowym trunku kończąc, czuwa Master Blender – Sandy Hyslop. Stanowi on pieczę nad idealną kompozycją whisky słodowych i zbożowych, tak aby stworzyć dzieło, które wyróżnia aromaty i nadać im odpowiednią harmonię.
www.ballantines.pl
www.ballantines.com
https://www.facebook.com/BallantineswPolsce