Karma sucha czy mokra dla psa?

Wybór odpowiedniej karmy dla psa to jedno z najważniejszych zadań właścicieli psa. Odpowiednia karma gwarantuje prawidłowy rozwój i wzrost szczeniaka oraz zdrowie dorosłego psa. Z każdym rokiem rośnie świadomość właścicieli, że warto wybrać karmy wysokiej jakości z dużą zawartością mięsa, ale pozostaje pytanie, czy lepiej wybrać karmy mokre, czy suche?

Sklep zoologiczny oferuje ogromny wybór gotowych karm – zarówno jeśli chodzi o karmy mokre jak i suche. Przeczytaj, jakie są między nimi główne różnice i które z karm będą lepsze dla naszego czworonoga?

Karma mokra dla psa – wady i zalety

Mokra karma zawiera nawet powyżej 75% wody – co to oznacza? Że jest najczęściej mniej treściwa i pies musi zjeść jej więcej, aby zaspokoić potrzeby kaloryczne. Dla właściciela oznacza to najczęściej większy wydatek. Nie jest to tak dotkliwie odczuwalne w przypadku małych psów, ale wykarmienie mokrą karmę dużego psa może być odczuwalne w domowym budżecie.

Wadą karmy mokrej może być także wpływ na uzębienie pupila – mokra karma osadza się na zębach i może wpływać na szybsze pojawienie się kamienia oraz nieświeży oddech – dlatego ważne jest, aby psy które jedzą wyłącznie mokrą karmę, dostawały przysmaki dentystyczne, które czyszczą zęby.

Ostatnią istotną wadą jest waga puszek – zwłaszcza jeśli zdarza nam się podróżować z psem. Zapas jedzenia na kilka dni będzie zajmował sporo miejsca i może być dużym obciążeniem.

Jakie zalety ma mokra karma? Przede wszystkim korzystnie wpływa na układ moczowy psa – odpowiednie nawodnienie gwarantuje, że nerki i pęcherz będą utrzymywane w dobrej formie. Jest to jedzenie bardziej zbliżone do naturalnego niż karma sucha, więc jest zdecydowanie bardziej polecane.

Kolejną zaletą jest smakowitość – karmy mokre z uwagi na swoją formę są bardziej aromatyczne i dla większości psów bardziej atrakcyjne od karm suchych.

Karma sucha dla psa – wady i zalety

Karma sucha zawiera około 8-9% z wody, dlatego objętość jaką musi zjeść pies, jest znacznie mniejsza – z tego względu jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Za wyborem karmy suchej przemawia też fakt, że karmienie suchą karmą jest bardzo wygodne – zarówno w domu jak i w podróży. Nawet dla dużego psa, dzienne porcje wysokiej jakości karmy suchej są stosunkowo niewielkie.

Jakie wady ma sucha karma dla psa? Przede wszystkim może nie być atrakcyjna dla wybrednych psów – jest zwykle mniej aromatyczna od karmy mokrej. Z suchą karmą mogą mieć problem zwłaszcza psi seniorzy – dla których granulki mogą być zbyt twarde.

Oferując psu karmę suchą, trzeba bezwzględnie zapewnić dostęp do wody – niemniej jednak woda powinna być dostępna zawsze – także w przypadku karmienia psa karmą mokrą.

Ważniejszy skład niż konsystencja

Zarówno karmy suche jak i mokre mają wady i zalety, ale tak naprawdę najważniejszym kryterium powinna być nie konsystencja – a skład karmy. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie karma sucha o bardzo dobrym składzie, z wysokiej jakości mięsem – najlepiej jakości „human grade” (czyli zdatnej do spożycia przez ludzi) niż karma mokra o wątpliwej jakości składzie.

Czy można łączyć karmę suchą z mokrą?

Wielu właścicieli chce połączyć zalety suchej karmy z karmą mokrą i podaje psu obie, czy takie działanie jest dozwolone? Tak – pod warunkiem trzymania się kilku zasad. Pierwsza kwestia to stałość. Psy nie lubią zmian w diecie – dlatego jeśli zdecydujemy się, że jedzą karmę suchą z dodatkiem mokrej, powinniśmy trzymać się tego schematu. Po drugie, powinniśmy starannie obliczyć zapotrzebowanie na wartości odżywcze. Aby psu niczego nie brakło, a zarazem, aby go nie przekarmiać – najbezpieczniej jest stosować karmy mokre jako „przekąskę”, przy czym jej ilość w diecie nie powinna przekraczać 20% dziennego zapotrzebowania psa na kalorie i składniki odżywcze.