Jeanne Paquin to pierwsza francuska projektantka, która zdobyła międzynarodowy rozgłos. Karierę zawdzięcza ogromnemu talentowi, innowacji, działaniom reklamowym i licznym zagranicznym romansom. Paquin zasiadła jako przewodnicząca działu mody podczas Wystawy Światowej w 1900 roku, co było niewątpliwym sukcesem, gdyż miała wtedy dopiero trzydzieści lat.

KIM BYŁA JEANNE PAQUIN?

Jeane urodziła się w 1869 roku i była owocem wolnego związku. Charakteryzowała ją niezwykła uroda i szybko została modelką w pracowni Rouff w Paryżu. Za sprawą małżeństwa z Isidore’em Jacobsem zyskała wysoki status społeczny. Isidore urodził się w zamożnej rodzinie. Jego rodzice prowadzili sklep z odzieżą męską Caen, a on sam był maklerem giełdowym.

W 1891 roku do mody Paquin rozpoczął działalność. Mimo rosnącej w czasach belle epoque konkurencji zdobył popularność. Siłą Jeanne była umiejętność promowania swojego nazwiska na różne sposoby. Wysyłała swoje modelki na VIP-owskie trybuny wyścigów konnych, gdzie spotykały się wszystkie eleganckie kobiety. Pojawiała się na balach charytatywnych. Paquin tworzyła projekty co tydzień, aby wytworne damy nie pojawiały się nigdy dwa razy w tym samym stroju. Krawcowa miała bardzo trafne spostrzeżenia na temat mody, dlatego często wypowiadała się w prasie. Udoskonalała projekty swoich rywali oraz bez zahamowań krytykowała chociażby projekty Poireta. Promowała kolory pastelowe oraz czerwień rouge.

ROZKWIT PAQUIN LTD

Jeanne była bardzo wspierana przez męża, który założył dla niej Paquin Ltd, co spowodowało, że Paryż stał się główną filią przedsiębiorstwa, którego siedziba była w Londynie. Zaraz potem powstały salony w Nowym Jorku, Madrycie oraz Buenos Aires. Nistety ta idylla nie trwa zbyt długo, gdyż Isidore zmarł  w 1907 roku i Paquin przejęła stery w firmie, która zatrudniała 2700 osób. Krawcowa dalej prowadziła zagraniczną ekspansję firmy. Miała niesamowite wyczucie tkaniny, potrafiła na podstawie dotyku stwierdzić jak będzie układała się na ciele. Paquin pod jednym szyldem zajmowała się produkcją sukni, bielizny, futer oraz dodatków. Możliwość wyboru nadawała jej biznesowi tempa.

Jako organizatorka dzieł dobroczynnych otrzymała w 1913 roku Legię Honorową. Była szefową, która dawała swoim pracownicom wypoczywać, gdyż miała świadomość, że dzięki temu zyskuje silną armię.

WOJNA I PAQUIN

Wojna spowodowała spadek aktywności domu mody. Matki i żony potrzebowały ubrań wygodnych. Spódnice zaczęły się skracać, aby nie krępowały ruchów. Paquin nie nadążała za zmianami i przekazała swoją firmę Madeleine Wallis, która zaczęła wprowadzać liczne innowacje, aby zatrzymać przy sobie jak najwięcej kobiet.

Po wojnie Francja wróciła do dawnych marek, damy wróciły na bale i przyjęcia. Dior wrócił z odmienioną ofertą i pojawiło się pret-a-porter (masowa moda konfekcyjna). Dom mody Paquin wszedł we współpracę z Carven, Piquet, Fath i Desses tworząc konfekcję użytkową. Konkurencja była jednak zbyt duża (Dior, Balmain) i kiedy dom mody Paquin wszedł w kolaborację z Worthem w 1956 roku finalnie upada. Wojna spowodowała chwilowy upadek houte couture, jednak dla domu modu Paquin upadek był już ostateczny.