Jak wybrać idealną lalkę dla córki?

„Tato, kup mi lalkę”. Te słowa wypowiadane przez córki przyprawiają ojców o drżenie serca. No bo jak tu odmówić małej księżniczce? Z drugiej strony – czym te lalki się od siebie różnią i jak wybrać właściwą? Przeczytaj nasz poradnik, a już nigdy nie będziesz prosić ekspedientki o pomoc.

Dlaczego dziewczynki bawią się lalkami?

Po części wynika to z kultury, w jakiej je wychowujemy. Sami zachęcamy małe dziewczynki, by bawiły się lalkami, więc chętnie to robią. Poza tym dziewczynki chętnie naśladują we wszystkim swoje mamy, więc lalki są dla nich substytutem dziecka. Raczej, drogi tato, nie licz na to, że przekonasz córkę do zabawy samochodem lub pociągiem zamiast lalką. Obok tak, ale nigdy zamiast. Dziewczynki kochają lalki i nie ma sensu próbować tego zmieniać.

Najpopularniejsze rodzaje lalek

Minęły czasy, w których można było iść do sklepu z zabawkami i powiedzieć: „Poproszę lalkę”. Dziś wybór między różnymi rodzajami lalek jest tak duży, że koniecznie trzeba doprecyzować, jaką. No i tu pojawiają się schody… Ale spokojnie. Przeczytaj do końca, a wszystko stanie się jasne.

Lalka szmacianka to idealny wybór dla najmłodszych dziewczynek. Takie lalki są miękkie, nie mają twardych elementów, można je dowolnie przytulać. Świetnie nadają się do wózka – jak nie uda się takiej lalki ułożyć, to zawsze można ją wepchnąć. Może ułożona całkowicie w niefizjologicznym kształcie będzie wyglądała dziwnie, ale czy to ważne?

Lalka typu bobas to marzenie każdej dziewczynki w wieku przedszkolnym. To wtedy pierwszy raz odzywa się w niej coś na kształt instynktu macierzyńskiego, a chęć naśladowania mamy tylko go potęguje. Lalki bobasy kształtem i wielkością przypominają dzieci. Niektóre umieją płakać, jeść, siusiać i gaworzyć, mają swoją wyprawkę a czasem nawet wózek. Bobasy są robione z miękkiego tworzywa, można je przytulać.

Lalka „tradycyjna”, przypominająca kilkuletnie dziecko jest sztywna i raczej nie nadaje się do przytulania, ale może być uczestnikiem zabawy, szczególnie gdy w domu jest za mało dzieci. Takie lalki często statystują w trakcie zabawy w przedszkole, szkołę, bal, wycieczkę itp. Mają różną wielkość, ale najczęściej nie przekraczają pięćdziesięciu centymetrów wysokości. Świetnie nadają się do wózka typu spacerówka.

Lalka typu „Barbie” – czyli smukła lalka z długimi nogami. Takich lalek jest na rynku całkiem sporo, różnią się detalami, np. sposobem ułożenia rąk, kształtem twarzy itp. Wszystkie mają podobną wysokość – około 29 cm. To sprawia, że mogą sobie pożyczać ubranka i inne akcesoria. Musisz bowiem pamiętać, drogi tato, że Barbie (Stefii lub inna lalka tego typu), to dopiero początek. W ślad za nią przyjdzie szafa pełna sukienek, domek, samochód i kilkanaście innych akcesoriów. Tego rodzaju lalki często odgrywają konkretne role – nauczycielka, pani doktor, księżniczka, sportsmenka itp.

Lalki na licencjach, czyli bohaterki bajek – to niekończąca się lista zakupów, bo za każdym razem, gdy w kinie pojawia się nowy film, w sklepach natychmiast pojawiają się nowe lalki. Tak było na przykład w przypadku Elsy z Krainy Lodu. Pojawiła się w wielu wersjach, strojach, w zestawach z zamkiem lub bez.

Lalki na indywidualne zamówienie – to prawdziwa gratka dla małej księżniczki. Niektóre firmy umożliwiają zamówienie lalki wyglądającej tak samo, jak dziecko. Można nawet zamówić dziewczynce sukienkę taką samą, jak ma lalka. To nie tylko zabawka, ale i fajna pamiątka, którą docenia się po latach.

Jak wybrać lalkę dla córki?

Zadanie nie jest łatwe, bo i nadążenie za gustami córki jest zadaniem ponad siły niejednego taty. Najlepiej byłoby zabrać zainteresowaną na zakupy w sklepie stacjonarnym lub internetowym, gdzie znajdziemy najpopularniejsze lalki dla dziewczynek. Jeśli jednak nie jest to możliwe, bo lalka ma być niespodzianką, można kierować się dwoma sposobami: uzupełnić kolekcję lalek o kolejną z serii lub kupić taką, jakiej córka jeszcze nie ma. Można też użyć małego podstępu: jeśli poprosisz córkę o narysowanie fajnej lalki, na pewno dostaniesz gotową podpowiedź.