Jak urządzić stylowy kącik do czytania?

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz częściej doceniamy te krótkie momenty, kiedy możemy naprawdę odpocząć. Dla jednych relaks oznacza długą kąpiel w wannie, a dla innych – bezcenną chwilę z ulubioną książką. Obecnie w aranżacjach wielu salonów i sypialni uwzględnia się kącik do czytania. Jakie elementy wyposażenia powinny się w nim znaleźć?

Wygodny fotel

Czytać można praktycznie wszędzie, ale zdecydowanie lepiej robić to w miejscu komfortowym. Obowiązkowym elementem każdego kącika czytelniczego powinien być wygodny fotel. Dlaczego akurat ten mebel? Fotel zajmuje o wiele mniej miejsca niż kanapa czy sofa. Poza tym ma wygodniejsze oparcie niż krzesło. W ofercie sklepów meblowych znajdziesz obecnie setki różnych propozycji foteli. Najmodniejsze warianty to głębokie fotele z welurowym obiciem w kolorze butelkowej zieleni, granatu, fioletu i różu. Popularne są również fotele szare i żółte. Niektóre modele mają drewniane nogi, inne metalowe nóżki. Styl fotela warto dopasować do estetyki całego wnętrza. Kącik czytelniczy powinien przykuwać wzrok, ale nie może zaburzać designu całego pomieszczenia.

Odpowiednie oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie w kąciku czytelniczym ważne jest nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim na zdrowie. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy po książkę sięgasz wieczorem. Źle dobrana lampa niekorzystnie wpływa na wzrok – sprawia, że oczy szybciej się męczą, a Ty tracisz całą radość z czytania. Oświetlenie centralne w pokoju może okazać się niewystarczające, dlatego warto dobrać źródło światła punktowego. Świetnym rozwiązaniem są wysokie lampy podłogowe. W sklepach znajdziesz je w różnych wariantach. Nowoczesne lampy podłogowe mają długie zakrzywione ramię. Gdy siedzisz w fotelu, lampa znajduje się tuż nad Twoją głową, a żarówka idealnie rozświetla książkę. Innym pomysłem są niskie lampki do postawienia na stoliku obok fotela. W tym przypadku żarówka znajduje się jednak bardzo nisko. Źródło światła łatwo zasłonić (na przykład ręką), co zaburzy komfortowe czytanie. Poza tym do swojego kącika czytelniczego musisz wprowadzić dodatkowy element – stolik lub krzesło bez oparcia, na którym postawisz lampkę.

Poza rodzajem lampy, istotna jest także moc żarówki. Komfortowe czytanie zapewniają zwykłe żarówki o mocy od 40 do 80 W i żarówki ledowe o mocy od 470 do 1140 lumenów. Jeśli czytasz tuż przed snem, najlepiej stawiać na żarówki o ciepłej barwie. Unikaj halogenów – dają silne światło, ale o zimnej barwie, przez co szybko męczą oczy.

Przytulne dodatki

Relaks w kąciku czytelniczym umilą przytulne dodatki, takie jak poduszka w ulubionym kolorze i miękki koc. Dobrym pomysłem jest także położenie obok fotela puszystego dywanu. Pamiętaj, aby design dodatków dopasować do stylu kącika. Warto testować różne połączenia kolorystyczne. Wśród popularnych zestawień znajdują się obecnie: szary z żółtym, szary z różowym, granat z żółtym, butelkowa zieleń ze złotem i granat ze srebrem. Miłego urządzania!